Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mai este posibila instalarea de centrală termică ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mai este posibila instalarea de centrală termică proprie pe ...

Mai este posibila instalarea de centrală termică proprie pe apartament in blocurile vechi? In majoritatea anunțurilor de vânzare apartamente se menționează ca teava de gaz este trasa pe palier și ca noul proprietar își poate trage pentru montarea centralei proprii, însă nu îmi este clar care este procedura in acest sens și dacă mai este sau nu posibil. Doresc sa achiziționez un imobil însă nu as vrea ca la final sa constat ca de fapt proiectul de montare centrală proprie este imposibil. Mulțumesc mult pentru răspunsuri!
Problema principala e debransarea de la sistemul centralizat, nu neaparat montarea unei centrale termice pe gaz.
Cititi legea 325/2006, macar art. 30 :[ link extern ]
latka, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
care este procedura in acest sens și dacă mai este sau nu posibil

Procedura legala consta ,initial in acord vecini si asociatie de proprietari pentru debransare,ulterior proiect tehnic
Exista UAT in tara care nu mai acorda acceptul pentru debransare pentru a nu pierde clientii racordati la sistemul centralizat de alimnetare utilitati
Prima data luati legatura cu o firma de gaze, ca sa va racordeze la teava celor debransati. Ca pret, intre 2500 si 3000.
Apoi, in luna martie, luati legatura cu o alta firma care se ocupa cu debransari, sa va faca dosarul si sa-l depuna la CMTEB...sau ce aveti la dvs in oras.
Se poate.
Daca sunteti din Bucuresti, va pot ajuta cu firmele cu care am lucrat si eu. Imi trimiteti mesaj privat.