Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plângerea la procesul verbal se poate depune şi la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plângerea la procesul verbal se poate depune şi la la judecătoria ...

Plângerea la procesul verbal se poate depune şi la la judecătoria în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau sediul contravenientul ?
Depinde de procesul verbal. Daca e pentru un caz legat de codul rutier, nu, se depune doar la judecatoria judecătoria în a cărei rază teritorială îşi are sediul sectia de politie respectiva. Ar trebui sa fie scris in PV.
Articolul 109 din OUG 195/2002
(9) Prevederile prezentei ordonanțe de urgență referitoare la contravenții se completează cu cele ale Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, dacă prin prezenta ordonanță de urgență nu se dispune altfel.

Articolul 118
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare și sancționare a contravenției se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competență a fost constatată fapta.
[ link extern ]
latka, moderator