Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot sa angajez un minor in vârsta de 16 ani intr-un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot sa angajez un minor in vârsta de 16 ani intr-un magazin ...

Pot sa angajez un minor in vârsta de 16 ani intr-un magazin care vinde țigări?
In România, angajarea minorilor în vârstă de sub 18 ani este reglementată de Legea nr. 319/2006 privind protecția muncii a minorilor și de Normele metodologice de aplicare a acestei legi. Potrivit acestor acte normative, angajarea minorilor în vârstă de sub 16 ani este interzisă, iar angajarea minorilor în vârstă de 16-18 ani este permisă numai în condiții speciale și în activități care nu pun în pericol sănătatea și siguranța lor. Angajarea unui minor într-un magazin care vinde țigări nu este considerată o activitate care respectă aceste condiții, așa că nu este permisă.