Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... proces de insolventa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

proces de insolventa

Buna ziua.
Va supun atentiei Dvs. urmatoarea problema:
In urma neplatirii a unor fact. de inchiriere a unui spatiu, valoarea totala a creantei calculata cu penalitati,dobanzi si inflatia aferenta, se poate sa depaseasca de 5 ori valoarea creantei initiale tinind cont de faptul ca in contractul de inchiriere la art. referitor la modalitatile de plata este scris urmatorul lucru; [Neplata la termen a chiriei si a facturilor de utilitati atrage o penalizare de 0,5% asupra sumei datorate, pentru fiecare zi de intarziere, incepind cu ziua urmatoare implinirii scadentei, scadenta ce intervine diferit pentru facturile de chirie si plata asistentei PSI fata de cele de utilitati.]
Ceea ce vreau sa scot in evidenta este faptul ca nu exista o data sau o valoare pina la care se poate ajunge cu penalizarile.
Va multumesc!

Momentul incetarii calcularii de dobanzi si penalitati este data la care obligatiile neindeplinite/ neindeplinite in totalitate / restante sunt indeplinite conf. prev. contractuale, in totalitatea lor.
Dar Legea469/2002 la art.4 aliniatul 3 spune altceva.
Totalul penalitatilor pentru intarziere in decontare, prevazute la alin. (1) si (2), nu poate depasi cuantumul sumei asupra careia sunt calculate, cu exceptia cazului in care prin contract s-a stipulat contrariul
Va multumesc.
florin_b a scris:
Dar Legea469/2002 la art.4 aliniatul 3 spune altceva.
Totalul penalitatilor pentru intarziere in decontare, prevazute la alin. (1) si (2), nu poate depasi cuantumul sumei asupra careia sunt calculate, cu exceptia cazului in care prin contract s-a stipulat contrariul.

Buna ziua,
Legea 246 din 30 iunie 2009
pentru abrogarea Legii nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale
Publicat in Monitorul Oficial 450 din 30 iunie 2009 (M. Of. 450/2009)
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
Articol unic. - Legea nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 529 din 19 iulie 2002, cu modificarile ulterioare, se abroga.
Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.
Bucuresti, 30 iunie 2009.

Cu stima,
legalmgm, utilizator
Va multumesc pentru raspuns!
As dorii sa aflu daca se poate cere insolventa unei S.C. avind in vedere faptul ca creanta initiala era mai mica de 30000 lei, iar dupa ce sau adaugat penalitati si dobinzi creanta totala nu depaseste 30000 lei. Cum ne putem apara si ce este de facut in continuare, tinind cont de faptul ca ne aflam in proces, iar primul termen de judecata se apropie. Putem cere anularea cererii de insolventa doar pentru simplu fapt ca creanta ce urmeaza a fi recuperata este mai mica de 30000 lei.
Va multumesc.
@legalmgm: cred ca ar putea fi si o discutie aici, o discutie care tine de ne-retroactivitatea legii (in speta a legii nr. 246/2009). Intr-adevar, legea nr. 246/2009 a abrogat legea nr. 469/2002 insa, daca partile au incheiat contractul in perioada in care legea nr. 469/2002 era in vigoare, s-ar putea sustine ca debitorul s-a bazat pe prevederea protectiva a legii atunci in vigoare (care limita cuantumul penalitatilor la cuantumul principalului, daca nu se stipula altfel in contract), astfel incat nu a mai fost necesar a se stipula expres in contract aceasta regula. Din punctul meu de vedere, un astfel de argument ar functiona, dar este un subiect pe care mi-ar placea sa il vad dezbatut intre noi mai mult.