Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ne puteți furniza un model de chemarea CNPP în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ne puteți furniza un model de chemarea CNPP în judecată la ...

Ne puteți furniza un model de chemarea CNPP în judecată la Curtea de Apel București, Contencios Administrativ pentru restituirea contribuțiilor de sănătate, CASS, retinute ilegal prin OUg 130/2021, neconstituționalitate stabilita prin Decizia CCR din 15 dec?
Mulțumesc frumos!
Sărbători fericite, cu sănătate și bucurii!
Radu Șerbănescu -"raser".

Art. 147 – Deciziile Curţii Constituţionale Constituţia României)

(1) Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.
.
4) Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.
raser a scris:

Ne puteți furniza un model de chemarea CNPP în judecată la Curtea de Apel București, Contencios Administrativ pentru restituirea contribuțiilor de sănătate, CASS, retinute ilegal prin OUg 130/2021, neconstituționalitate stabilita prin Decizia CCR din 15 dec?
Mulțumesc frumos!
Sărbători fericite, cu sănătate și bucurii!
Radu Șerbănescu -"raser".

Mulțumesc pentru răspuns! Eu am cerut altceva. Răspunsul dvs îl știam.
Eu am rugat un avocat dacă ne poate ajuta, pe mine și o grămadă de pensionari, cu câteva idei cum să acționăm în instanță Casa de Pensii (sau pe cine?) pentru recuperarea reținerii ilegale a contribuției de sănătate din pensie, conform Deciziei CCR din 15 dec.
Cele bune!

nicdel a scris:

Art. 147 – Deciziile Curţii Constituţionale Constituţia României)

(1) Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.
.
4) Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.
raser a scris:

Ne puteți furniza un model de chemarea CNPP în judecată la Curtea de Apel București, Contencios Administrativ pentru restituirea contribuțiilor de sănătate, CASS, retinute ilegal prin OUg 130/2021, neconstituționalitate stabilita prin Decizia CCR din 15 dec?
Mulțumesc frumos!
Sărbători fericite, cu sănătate și bucurii!
Radu Șerbănescu -"raser".