Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor

pot cere decadere din drepturi ale unui parinte direct in instanta daca a parasit minorul de la nastere,
Daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este primejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtare abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte ori daca educarea, invatatura sau pregatirea profesionala a copilului nu se face in spirit de devotament fata de Romania (nn: forma veche: Republica Populara Romana), instanta judecatoreasca, la cererea autoritatii tutelare, va pronunta decaderea parintelui din drepturile parintesti.
Citarea parintilor si a autoritatii tutelare este obligatorie.
Decaderea din drepturile parintesti se hotaraste de catre instanta in urma unui proces penal. Pentru asta trebuie sa faceti o plangere penala.

Poate doriti sa obtineti custodia?
asta o stiam
e art 109 C.F.
ma interesa daca pot cere decadere direct instantewi si ei sa citeze autoritatea far ca eu sa ma ai adresez acesteia in prelabil
nu cred ca aveti sanse de reusita sa decadeti mama din drepturi parintesti....poate va dovedi ca a fost nevoita sa plece in strainatate sa faca rost de bani ca sa cumpere cele trebuincioase copilului.
intrebarea mea este: de ce nu ati depus plangere la politie pt abandon in toata aceasta perioada?
pentru ca nu m-a mai inrteresat persoana ei si avand in vedere ca nu sunt casatorit cu ea nu m-am gandit ca ma va incurca la un moment dat