Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Neretinerea CASS la pensiile de peste 4000 Lei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Neretinerea CASS la pensiile de peste 4000 Lei incepand cu 01.01.2023 ...

Neretinerea CASS la pensiile de peste 4000 Lei incepand cu 01.01.2023 este valabila numai pentru pensiile militare sau pentru toate pensiile ?
Pentru toate pensiile.
Sa vedem daca va produce si efecte.
Putin probabil.
In ianuarie 2023 sigur se va retine CASS.
Eu am actionat in judecata Casa de Pensie Municipiului Bucuresti pentru restituirea CASS retinuta in mod ilegal pe anul 2022. Am solocitat aici, pe "Avocatnet", ajutor cu ceva indicatii cum sa formulez chemarea in judecata, dar, nimeni nu a vrut sa-mi dea vreo idee. Vad ca avocatii nu mai dau consultatii "pro bono"!
Sanatate!

Carp Mircea a scris:

Pentru toate pensiile.
Sa vedem daca va produce si efecte.
Putin probabil.
In ianuarie 2023 sigur se va retine CASS.

Va multumesc pentru raspuns ! Da,probabil nu se va tine cont de decizia Curtii Constitutionale si se va invoca motivul ca va trebui data o noua ordonanta de urgenta prin care sa se anuleze calcularea si retinerea CASS la pensiile de peste 4000 Lei ;