avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Neretinerea CASS la pensiile de peste 4000 Lei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Neretinerea CASS la pensiile de peste 4000 Lei incepand cu 01.01.2023 ...

Neretinerea CASS la pensiile de peste 4000 Lei incepand cu 01.01.2023 este valabila numai pentru pensiile militare sau pentru toate pensiile ?
Cel mai recent răspuns: tiberiu54 , utilizator 13:39, 22 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru toate pensiile.
Sa vedem daca va produce si efecte.
Putin probabil.
In ianuarie 2023 sigur se va retine CASS.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu am actionat in judecata Casa de Pensie Municipiului Bucuresti pentru restituirea CASS retinuta in mod ilegal pe anul 2022. Am solocitat aici, pe "Avocatnet", ajutor cu ceva indicatii cum sa formulez chemarea in judecata, dar, nimeni nu a vrut sa-mi dea vreo idee. Vad ca avocatii nu mai dau consultatii "pro bono"!
Sanatate!

Carp Mircea a scris:

Pentru toate pensiile.
Sa vedem daca va produce si efecte.
Putin probabil.
In ianuarie 2023 sigur se va retine CASS.

Va multumesc pentru raspuns ! Da,probabil nu se va tine cont de decizia Curtii Constitutionale si se va invoca motivul ca va trebui data o noua ordonanta de urgenta prin care sa se anuleze calcularea si retinerea CASS la pensiile de peste 4000 Lei ;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere abuziva contributie la fondul de sanatate din pensie. ... iordana1900 iordana1900 Retinere abuziva contributie la fondul de sanatate din pensie. Buna ziua si La Multi Ani! In data de 28 decembrie 2022, în Monitorul Oficial nr. 1262, a ... (vezi toată discuția)
Cum se pot recupera bani retinuti ilegal pentru pensiile mai ... Ciobanel Romeoo Ciobanel Romeoo Cum se pot recupera bani retinuti ilegal pentru pensiile mai mari de 4000 lei (CASS), mă refer la cele 12 luni ale anului 2022? (vezi toată discuția)
Buna ziua, pentru restituirea sumelor retinute in perioada ianuarie ... CriGalan CriGalan Buna ziua, Pentru restituirea sumelor retinute in perioada ianuarie 2022 - ianuarie 2023, in temeiul OUG 130/2022 declarata neconstitutionala in dec 2022, ... (vezi toată discuția)