Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repaosul saptamanal în situatia suprapunerii zilelor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repaosul saptamanal în situatia suprapunerii zilelor libere nationale (festive) ...

Repaosul saptamanal
In situatia suprapunerii zilelor libere nationale(festive) cu zilele de repaos saptamanal, care zi are prioritate la plata sau compensare cu timp liber?
Precizez ca in conformitate cu Codul muncii actualizat, zilele libere nationale se compenseaza in urmatoarele 30 de zile iar zilele de repaos saptamanal, sambata si duminica, se platesc cu un spor de 100%.
Multumesc!
Ati lucrat intr-o astfel de zi? Detaliati.
La societatea în care lucrez s-a dat o dispoziție prin care se dispune ca în cazul suprapuneri zilelor libere naționale cu zilele de repaos săptămânal (sâmbăta și duminica) prioritare vor fi zilele naționale, orele efectuate trebuind a fi compensate și nu plătite cu sporul de 100%.
In opinia noastră, primează zilele de repaos săptămânal.
Potrivit Codului Muncii, nu primeaza nicio zi.

In opinia mea, beneficiati de ambele drepturi mentionate in Codul Muncii
Mulțumesc!