avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune fara acordul partilor. Se pune problema in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune fara acordul partilor. Se pune problema in modul urmator ...

Succesiune fara acordul partilor.

Se pune problema in modul urmator - 12hectare de teren, pe numele bunicului.

Bunicul a avut 3 fete, toate decedate in acest moment (mama si doua surori).

Nu a fost facuta succesiunea in momentul in care a murit bunicul.

Intre timp am ramas eu ca mostenitor din partea mamei (una din fete) si un var din partea unei matusi. (a treia matusa decedata nu a avut copii)

Ideea e ca toate actele sunt pe numele bunicului. si varul e plecat in SUA. nu este interesat deloc sa vanda.

Cum pot vinde partea mea (50%) si face asta legal fara acordul lui ?
Cel mai recent răspuns: Fanica_1989 , utilizator 13:42, 6 Ianuarie 2023
mai intai trebuie facute toate succesiunile, pentru ca dvs sa aveti un certificat de mostenitor. apoi faceti un partaj in instanta cu celalalt mostenitor. intabulati hotararea judecatoreasca de partaj si puteti vinde. dureaza destul
> mai intai trebuie facute toate succesiunile

> pentru ca dvs sa aveti un certificat de mostenitor.

Am certificat de mostenitor dar e comun cu varul din SUA.

Ca sa fie facute toate succesiunile trebuie sa fie si varul prezent sa semneze.

Asta era si ideea, sa fac asta fara el.
Mai citeste o data ce am scris. Varul e pa, nu vine nu are treaba. Eu cum vand ?
Puteți vinde doar cota parte pe care ați mostenit-o.
Dar asta înseamnă să găsiți un cumpărător care sa va cumpere doar o cotă și sa fie dispus sa rămână în indiviziune cu varul.
Ca sa vindeți tot bunul, fără acordul varului, nu se poate.
> apoi faceti un partaj in instanta cu celalalt mostenitor

El nu este interesat de nimic,

Vreau sa vand jumatatea mea fara acordul lui. Partaj in instanta cu celalalt mostenitor nu stiu daca e ok

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil cu cota indiviza am un certificat de mostenitor ... Filia Filia Vanzare imobil cu cota indiviza Am un certificat de mostenitor unde suntem trecuti doi frati cu drept de proprietate, cota indiviza 11/16 din casa aflata pe ... (vezi toată discuția)
Antecontract (promisiune ) vanzare -cumparare teren si casa gabriella1065 gabriella1065 Am mostenit de la mama 6 Ha teren extravilan si 1/4 din casa bunicilor ( am certificat de mostenitor ) . Titlurile de proprietate pe teren sunt pe numele mamei ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! În urma decesului tatălui meu, eu, mama și fratele ... Emma06 Emma06 Bună ziua! În urma decesului tatălui meu, eu, mama și fratele meu am făcut succesiune după unul dintre bunurile tatălui meu, mai exact, 1/2 dintr-o ... (vezi toată discuția)