Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract (promisiune ) vanzare -cumparare teren si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract (promisiune ) vanzare -cumparare teren si casa

Am mostenit de la mama 6 Ha teren extravilan si 1/4 din casa bunicilor ( am certificat de mostenitor ) . Titlurile de proprietate pe teren sunt pe numele mamei si al fratilor ei ( nu s-a facut dezbaterea succesorala dupa moartea bunicii ). Bunurile mentionate sunt situate la departare de mine si am convenit cu o matusa sa-i "vand" partea mea . Nu pot face vanzare directa pana nu se face succesiunea dar as dori sa fac un antecontract ( sau promisiune de vanzare ) la un notar , prin care eu sa-i dau dreptul sa foloseasca pamantul si partea de casa , sa se ocupe de iesirea din indiviziune , contra unei sume de bani . Ce acte sunt necesare in acest caz si cam la cat se estimeaza costurile unui asemenea antecontract ?
gabriella1065, utilizator
Nu cred ca puteti deocamdata pana nu se stabileste prin notariat care este cota mamei dvs. din acel titlu in urma mostenirii bunicii. Dupa stabilirtea cotelor puteti vinde cota dvs. cui vreti fara partaj.
Da va inteleg ,,se poate face dar se va incurca "atele ' asa cum se spune pe romineste. Trebuie facuta succesiune si iesire din idiviziune ca sa cunoasteti ce anume vindeti si ce anume cumpara matusa. Ca altfel sundeti cu proprietatile in 'devalmasie"...B-)
Manole Dumitru, utilizator
cazacuioana a scris:

Nu cred ca puteti deocamdata pana nu se stabileste prin notariat care este cota mamei dvs. din acel titlu in urma mostenirii bunicii. Dupa stabilirtea cotelor puteti vinde cota dvs. cui vreti fara partaj.

Cota este stabilita prin certificatele de mostenitor ( al mamei dupa bunica si al meu dupa mama ) , doar ca nu stim exact care sunt terenurile fiecaruia .
In fata notarului public,impreuna cu matusa,incheiati un antecontract de vanzare cumparare,in baza titlului de propietate,in care sa fie prevazuta clauza potrivit careia matusa sa se ocupe de iesirea din indiviziune.Notarul sa specifice ca acest act reprezinta titlu executoriu,la termenul convenit de parti.
Manole Dumitru a scris:

Da va inteleg ,,se poate face dar se va incurca "atele ' asa cum se spune pe romineste. Trebuie facuta succesiune si iesire din idiviziune ca sa cunoasteti ce anume vindeti si ce anume cumpara matusa. Ca altfel sundeti cu proprietatile in 'devalmasie"...B-)

Problema este ca unul din ceilalti mostenitori este plecat in SUA si nu vrea sa vina sa facem iesirea din indiviziune . Prin acest antecontract matusa mea ar detine 1/2 din tot ce este acolo .