Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua. Amendă penală sau condamnarea cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua. Amendă penală sau condamnarea cu amanarea executării ...

Bună ziua. Amendă penală sau condamnarea cu amanarea executării pedepsei ce ar fi se dorit? Am primit o sentință cu amendă penală care nu este definitivă. ( am recunoscut greșeala sa redus cu 1/3). Mă interesează să sufăr o restrânger a drepturilor civile
Bună ziua,

Dacă puteți obține amânarea aplicării pedepsei, este de preferat.

Amânarea aplicării pedepsei NU este o condamnare, sens în care nu veți suferi consecințele unei condamări. Veți fi supravegheat și vi se vor impune anumite obligații termen de 2 ani, dar impactul asupra drepturilor dvs. este mult mai mic.

Asta este situația la nivel general, depinde totuși situația dvs. concretă și ce anume urmăriți.