avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosare penale nesolutionate dupa 3 ani. Ce se poate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosare penale nesolutionate dupa 3 ani. Ce se poate face? CEDO? ...

Am deschis acum 3 ani doua dosare penale pentru furt/violare corespondenta. De atunci politia si procuratura nu au facut nimic. Am cerut sa vad dosarele si erau doar niste hartii intre politie si conducerea postei. Politia refuza sa faca investigatii, perchezitii. Este vorba de niste semnaturi care cei de la Posta le tin in niste caiete (daca or mai exista) si i-am intrebat pe cei de la Politie daca au facut prechezitie si daca au ridicat caietele respective, nimic. Am facut reclamatii la IGP, la prim procuror in audienta, nimic. Nu s=a luat nici o declaratie de la postasii hoti. Mi-au luat declaratie numai mie cand s-au deschis dosarele.
Se mai poate face ceva? Se poate deschide proces la CEDO? Sau ce altceva?
Mi s-a spus sa cer schimbarea procurorului si/sau a politistului. Parca asta ar schimba ceva, ca doar toti sunt la fel.
Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2023
ioni69, utilizator
Cel mai recent răspuns: ioni69 , utilizator 11:25, 14 Ianuarie 2023
Bună ziua,

Dacă activitatea de urmărire penală sau de judecată nu se finalizează într-o durată rezonabilă (această durată rezonabilă depinde de la caz la caz), puteți formula o contestație privind durata procesului penal. Prin această contestație solicitați instanței accelerarea procedurii.

În cazul dvs., dacă se admite contestația, judecătorul va impune procurorului un termen de soluționare a dosarului.
Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2023
Cabinet de Avocat Tudor ANCA, Avocat
Buna ziua si multumesc pentru sfat. Aceasta contestatie se formuleaza de un avocat, nu-i asa? Cum procedez ma duc la un avocat si ii prezint situatia, numarul de dosare? Avocatul cere acces la dosare si apoi formuleaza contestatia? Cat ar putea costa aproximativ o astfel de procedura?
Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2023
ioni69, utilizator
Contestatia o poate formula un avocat sau dvs. Trebuie consultate dosarele initial.
Buna ziua,
Sa zicem ca formulez eu contestatia. Cum procedez? Pur si simplu o depun la registratura? Cui o adresez? Dosarul penal este la Judecatoria Timisoara. Multumesc,
Sfatul meu este sa apelați la avocat pentru redactarea contestației.
Daca vreti și reprezentare ar fi bine sa fie din Timișoara ca sa nu va coste foarte mult.

Este posibil sa nu fie funcțională contestația și sa fie respinsă.
Eu am cam aceleași nelămuriri pe care le-ar avea și judecatorii și nu este deloc bine asa..

Ar trebui sa plătiți o consultatie juridica la avocat dar am văzut ca oamenii vor ieftin și la grămadă desi la grămadă costa mai mult desi pare paradoxal.
Daca deschideți un proces aiurea riscati sa plătiti doi avocati și cheltuieli.
De aceea, este mai scump...
În fine, este greu sa intelegeti ce zic...

Ar trebui sa mergeti și cu copia după dosar la avocat.
Asa se procedează în mod normal dar mulți fac cu totul altfel...

Scris din București 2023
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Ianuarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Stramutare dosar penal bunicumiki bunicumiki am depus in 2016 o plangere penala la procuratura Buftea, am primit clasare de la procurorul de caz , am refacut cererea la prim-procuror unde si aici am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! as vrea sa stiu daca ma pot adresa procurorului in ... cameliastefan140889 cameliastefan140889 Buna ziua! As vrea sa stiu daca ma pot adresa procurorului in cazul in care dosarul penal este la politie de 2 ani si jumatate? Multumesc! (vezi toată discuția)
Plangere pentru agresiune danielbaran danielbaran buna ziua :) ce este de facut? te loveste unu pe strada, sunt martori dar se feresc , unu singur zice favorabil, te duci la spital cu ambulanta , la iml ... (vezi toată discuția)