Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna! Cum pot radia masina fara actele masinii ?Mie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna! Cum pot radia masina fara actele masinii ?Mie mi-ar trebui ...

Buna! Cum pot radia masina fara actele masinii ?Mie mi-ar trebui numerele vechi de pe ea sa pun pe noua masina. Eu am vandut cuiva masina doar cu contract vanzare- cumpare, omu nu a mai venit dupa fiscal si a vandut masina, la cine a vandut-o si acela a vandut-o mai departe, la cine e acuma a zis ca nu imi da nimic pana nu o vinde si el .Am radiat-o de la taxe si impozite, acuma as vrea sa o radiez si din circulatie daca se poate, Am contract de vanzare-cumparare . Se poate cu declaratie pe propria raspunde la un notar ca nu mai detin masina ? sau alte solutii...inafara de cea cu instanta .Multumesc
Ati putea incerca la notar o declaratie pe proprie raspundere
Actualmente dv nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul,nu mai detineti calitatea de proprietar al vehiculului,
respectiv nu aveti calitatea sa solicitati radierea din circulatie a vehiculului
Institutia radierii din circulatie a vehiculelor este ireversibila si genereaza sistarea definitiva a crculatiei vehicului pe drumurile publice
Daca doreati utilizarea vechilor numere de inmatriculare era necesar la tranzactionarea dreptului de proprietate asupra vehiculului,sa solicitati serviciului politie rutiera sa recuperati placutele de inmatricualre dupa achitarea taxei aferente
Se poate cu declaratie pe propria raspunde la un notar ca nu mai detin masina ?

Ca nu mai detineti masina dovediti foarte usor cu contractul de vanzare cumparare,nu este necesar document suplimentar
ynocentta, utilizator