Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă un chirias nu își plătește chiria, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă un chirias nu își plătește chiria, utilitățile și ...

Dacă un chirias nu își plătește chiria, utilitățile și face și dezastru și este trecut de 1 Decembrie, cum îl dai afara?
Vă adresați instanței printr-o acțiune în evacuare, Trebuie, totuși, avute în vedere câteva elemente: există sau nu contract de închiriere, ce prevăd clauzele contractuale etc?
Concluzie: Daca chiriasul are contract anaf, nu plateste chiria și utilitățile, trebuie sa te adresezi instantei. În continuare chiriașul va sta acolo și va acumula datorii. În afara ca nu se achita către proprietar, chiriașul pune în pericol și ceilalți locatari , se taie apă, caldura, gazele.
Și dacă există clauze contractuale se poate da afara imediat neplatind chiria și utilitățile și fiind trecut de 1 Decembrie?
Nu este corecta legea vis a vis de proprietari.
uncetatean, utilizator
Contractul ar trebui să prevadă ce se întâmplă în situația în care chiriașul nu-și îndeplinește obligațiile. De aici se pornește. Pentru a nu se acumula datorii, acțiunea în evacuare se poate finaliza foarte repede. Sunt proceduri în acest sens. Să nu vă gândiți că procesul durează o veșnicie!
cntractul declarat la anaf e titlu executoriu, asa ca puteti sa mergeti direct la executor pt neplata chiriei
Care ar fi acele proceduri? Dacă aceste proceduri se pot finaliza repede pe timp de iarna începând cu 1 Decembrie?

Dorin Voicilas a scris:

Contractul ar trebui să prevadă ce se întâmplă în situația în care chiriașul nu-și îndeplinește obligațiile. De aici se pornește. Pentru a nu se acumula datorii, acțiunea în evacuare se poate finaliza foarte repede. Sunt proceduri în acest sens. Să nu vă gândiți că procesul durează o veșnicie!