Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data incheiere contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data incheiere contract

Buna ziua. Am un salariat care a fost angajat cu CIM pe durata determinata. Contractul este valabil pana pe 23.01(sambata) inclusiv. Acum vrem sa-i facem angajare pe durata nedeterminata. Cu ce data sa fac contractul? Este corect daca fac cu 24.01(duminica)?
Buna ziua,

faceti doar un act aditional fie cu data de 22 fie cu data de 25.01.2010.
ITM-ul nu mai accepta acte aditionale prin care se transforma contractul din determinat in nedeterminat.
De acord cu ramona.bosinceanu
art. 17 Codul muncii
(4) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (2) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 15 zile de la data încunoştinţării în scris a salariatului, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare rezultă ca posibilă din lege sau din contractul colectiv de muncă aplicabil.

nu inteleg de ce sa nu inregistreze la ITM un act aditional de modificare a cim
1. Faceti un act aditional la CIM, prin care modificati durata CIM din determinata in nedeterminata.
2. Modificarea o puteti face cu o data anterioara expirarii CIM pe perioada determinata, adica cu 20, 21 ianuarie.
3. Nu exista baza legala pentru ca ITM sa nu accepte astfel de acte aditionale.
aijin a scris:

ITM-ul nu mai accepta acte aditionale prin care se transforma contractul din determinat in nedeterminat.

Rog o baza legala la chestiunea aceasta.

Ptr ca eu nu am auzit asa ceva pana acum.