Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... BUNĂ ZIUA. UN BĂTRÂN DE 82 ANI, NE-A SEMNAT ÎN ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

BUNĂ ZIUA. UN BĂTRÂN DE 82 ANI, NE-A SEMNAT ÎN FEBRUARIE ...

Bună ziua.
Un bătrân de 82 ani, ne-a semnat în februarie 2022, mie și soției, contract de întreținere după decesul soției sale, ca urmare a înțelegerii pe care a avut-o cu aceasta în timpul vieții, anume că cel care va rămâne singur, să fie îngrijit de noi, neavând alți moștenitori. Mnumai că, după o lună de zile de la semnarea actului, a început să umble după doamne, să ne caute noduri în papură, și să se supere fără motive și să refuze ajutorul nostru.

În luna iunie 2022 a cunoscut o femeie care s-a mutat la el, cu care dorește să se căsătorească, iar din decembrie, după pomenirea de 1 an a fostei soții, nu mai vrea să discutăm, ne acuză că l-am înșelat, că nu am știut de el timp de 1 an de zile și că vrea să anulăm actul de întreținere.

El minte, deoarece avem foarte multe fotografii și filmulețe cu întâlnirile noastre, chiar și cu actuala consoartă, care pot dovedi că nu l-am abandonat; l-am dus pe unde a vrut, la satul natal, la cimitirul unde sunt îngropați părinții, la mânăstiri etc.

Nu avem prea multe acte cu cheltuieli pentru hrană și medicamente, deoarece permanent a spus că el are cu ce să se întrețină, având pensie foarte mare, dorește numai să știe că cineva îl va îngriji atunci când va cădea la pat iar după deces să-i facem înmormântare și cele creștinești. Acum dorește să renunțăm de bună voie, ori dacă nu, ne dă în judecată. Ce ne sfătuiți? Vă mulțumim anticipat.

- editare text scris integral cu majuscule -
Manuela Rășină, administrator
1-Rugam respectati regulamentul forumului,nu postati cu majuscule
2-Conditionat de interesul dv si de comportamentul persoanei i cauza ,aveti fie varianta sa continuati sa cordati ingrijire si toate cele necesare,pastrati documente justificative pentru platile facute in beneficiul persoanei ,asigurat persoana ca in continuare urmeaza sa va achitati de obligatiile asumate contractual sau..asteptati decizia acestuia ..