avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara! Pe data de 17 iunie 2022 am fost oprita de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara! Pe data de 17 iunie 2022 am fost oprita de catre ...

Buna seara!
Pe data de 17 iunie 2022 am fost oprita de catre un echipaj de politie si am efectuat un test pentru depistarea substantelor interzise ( renumitul Drugtest…).
Rezultatul a fost pozitiv Opioide, desi nu am consumat si nu consum substante interzise.
Prin urmare, am mers la spital pentru a mi se preleva probe de sange si urina, am fost amprentata si fotografiata…
O luna mai tarziu, pe 18 iulie am mers la sediul DIICOT, unde mi s-a comunicat ca rezultatele analizelor toxicologice sunt negative, prin urmare Drugtest ul a indicat un raspuns eronat.
Insa am avut in geanta, intr un recipient neinscriptionat doua pastile care mi-au fost retinute de catre politie in acea noapte si pentru care rezulatele au venit abia acum in ianuarie.
S-a dovedit ca nu contin substante interzise, dosarul a fost clasat, insa am inteles ca fiind clasat cu litera b, va mai trebui sa astept 3 luni pentru a imi recupera permisul.
Ce inseamna aceasta si ce pot face?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:45, 19 Ianuarie 2023
Scrieti exact temeiul de drept in baza caruia s-a dispus clasarea.


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Scrieti exact temeiul de drept in baza caruia s-a dispus clasarea.

Se va dispune clasarea in temeiul art 16 alin. 1 lit bteza I c.pr. Pen ( fapta nu este prevazuta de legea penala) cu aplic art 4 alin 2 C. pr. Pen pentru care s-a inceput urmarirea penala in rem asa incat
In temeiul art 314 alin. 1 a C. Pr pen, a art 315 alin 1 lit b, alin 2 lit f C proced pen rap. art 16 alin 1 lit b teza I C. Pr pen. cu aplic. Art 4 alun 2 C pr. pen dispune:

Clasarea cauzei pentru infractiunile prevazute de art 4 alin 1 si 2 din Legea 143/2000 si art 336 alin 2 C. pen. pentru care s-a inceput urmarirea penala in cauza.
Pai clasare in temeiul art. 16 alin 1 litera b teza I nu duce la suspendare permis.

Articolul 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune:
...........................
c) pentru o perioadă de 180 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracțiune contra siguranței circulației pe drumurile publice și procurorul sau instanța de judecată a dispus clasarea în condițiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligația prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal;
[ link extern ]
AlinaN28 a scris:

[quote]
Se va dispune clasarea in temeiul art 16 alin. 1 lit bteza I c.pr. Pen ( fapta nu este prevazuta de legea penala) cu aplic art 4 alin 2 C. pr. Pen pentru care s-a inceput urmarirea penala in rem asa incat
In temeiul art 314 alin. 1 a C. Pr pen, a art 315 alin 1 lit b, alin 2 lit f C proced pen rap. art 16 alin 1 lit b teza I C. Pr pen. cu aplic. Art 4 alun 2 C pr. pen dispune:

Clasarea cauzei pentru infractiunile prevazute de art 4 alin 1 si 2 din Legea 143/2000 si art 336 alin 2 C. pen. pentru care s-a inceput urmarirea penala in cauza.

[/quote]
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2023
latka, utilizator
Va multumesc !
Ideea este ca avocatul care s-a ocupat de problema mea, mi-a spus ca trebuie sa mai astept inca 3 luni pentru a putea intra in posesia permisului de conducere…Nu inteleg de ce.
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2023
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu vi se suspenda dreptul de conducere, mergeti cu ordonanta si dovada fara drept de circulatie la politie sa va ridicati permisul.

Alte discuții în legătură

Dosar penal consum alcool - ordonanţă de clasare Mihaimisha1981 Mihaimisha1981 Bună ziua, În nov 2015 am fost depistat cu o alcoolemie de 0,54 în aer și 1.60 respectiv 1.50 în sânge. În iun 2016 s-a dispus începerea urmăririi ... (vezi toată discuția)
Fără acord de recunoaştere joony92 joony92 sent. pen. nr. 59/03.03.2016.În temeiul art. 396 alin. 1 şi 4 C. proc. pen. coroborat cu art. 404 al. 3 teza a II-a C. pr. pen. raportat la art. 83 C. pen. ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu suspendare, redobandire permis lepadatunelu lepadatunelu buna . va rog sa ma ajutati privind redobandirea permisului de conducere, azi am primit condamnarea de un an cu suspendare privind conducerea unui autovehicul ... (vezi toată discuția)