Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua,sunt in concediu de risc maternal de 1 luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua,sunt in concediu de risc maternal de 1 luna de zile,am ...

Buna ziua,sunt in concediu de risc maternal de 1 luna de zile,am lucrat la o firma pe salariu minim pe economie!As vrea sa știu cum se calculează riscul maternal deoarece angajatorul nu mi a plătit decât 800 lei!Si nuci cei de la asigurări nici la Itm nu îmi spun nimic!Am cunoștințe care îmi spun ca sunt plătită prea puțin!Va multumesc!
Pe durata concediului de risc maternal se acorda o indemnizatie de risc maternal. Cuantumul indemnizatiei reprezinta 75% din baza de calcul : media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia asiguratorie pentru munca.

Concediul de risc maternal este exceptat de la plata impozitului si de la contributia obligatorie de asigurari de sanitate si contributia asiguratorie pt munca.