Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratie 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratie 101

Rog lamuriri pentru urmatoarea situatie:
-trim I pierdere decl 100 imp profit declarat 0 achitat 0
-trim II profit decl 100 imp profit 430 imp min 367 achitat 430
-trim III pierdere decl 100 imp profit 0 imp min 550 achitat 550
-trim IV pierdere (nu am delcarat nimic in decl 100) inchid anul 25.02.2010
Impozit minim anual(2009) 1467 lei.
Dupa completarea decl 101 mi-a iesit impozit pe profit datorat final 120 lei Nedumerirea mea este ca adunand impozitul achitat in an(430+550+120-urmand sa fie achitat ) este sub nivelul impozitului minim stabilit pentru 2009 .
Cocoara Beatrice, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
4. Sectiunea C "Date privind definitivarea impozitului pe profit anual"
4.1. Punctul I se completeaza de catre contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. (1) lit. a), alin. (4) si (5) din Legea nr.571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa cum urmeaza:
Randul 1 — se preia suma inscrisa la randul 44, reprezentand impozitul pe profit anual.
Randul 2 — se inscrie suma reprezentand impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (2) si (3) din Legea nr.571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, de catre contribuabilii obligati la plata acestuia in conformitate cu
prevederile legale mai sus invocate. Pentru anul 2009 se va recalcula corespunzator perioadei 1 mai—31 decembrie 2009. Contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. (4) din Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, nu
completeaza acest rand, avand in vedere faptul ca, in conformitate cu prevederile art. 18 alin. (2) din acelasi act normativ, acestia nu datoreaza impozit minim.
Randul 3 — se compara suma inscrisa la randul 1 cu suma inscrisa la randul 2 si se inscrie suma reprezentand impozitul pe profit datorat la nivelul sumei celei mai mari.
La compararea sumelor se vor avea in vedere dispozitiile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2009, aprobata prin Legea nr. 227/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit carora, contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. (1) lit. a) si alin. (5) din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru definitivarea impozitului pe profit anual, aplica prevederile art. 18 alin. (2) din aceeasi lege prin compararea impozitului pe profit datorat la sfarsitul anului fiscal cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3) din Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. Pentru anul 2009, contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. (1) lit. a) si alin. (5) din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, efectueaza comparatia impozitului pe profit anual cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3) din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, determinat
in mod corespunzator pentru perioada impozabila respectiva.

Concluzie: Pana la randul 44 calculati impozitul real aferent anului 2009, dupa care in sectiunea C "Date privind definitivarea impozitului pe profit anual"
veti compara impozitul real cu cel minim si il veti declara si plati pe cel mai mare, asa cum dealtfel ati facut si in cursul anului, incepand cu data de 01 mai 2009.
Succes!
Cornelia Tulpan, Contabil
~ Conținut șters la cerere ~
barta mihaela a scris:

va rog sa ne luminati si pe noi si sa dati exact raspunsul pe cifrele colegei care a intrebat

Cred ca am fost explicita, dar ca sa inteleaga si cei ce nu au inteles, vin cu urmatoarea precizare:
De la randul 1 la randul 44 se calculeaza impozitul aferent anului 2009, asa cum faceati si pana acum, adica si pentru anii precedenti.
Din cele expuse, inteleg ca dupa acest calcul, la sfarsitul anului 2009, a iesit impozit de declarat real 120 lei.
In sectiunea ,,C'' a declaratiei 101 pentru anul 2009, numita : "Date privind definitivarea impozitului pe profit anual", la randul 1. se trece 120, aceasta suma presupunand ca este rezultatul de la randul 44, la randul 2. se trece impozitul minim, in cazul in discutie 1467 lei.
La randul 3. se trece suma cea mai mare dintre cele doua, adica 1467 lei.
La randul 5. se trec platile anticipate, in acest caz 980 lei.
La randul 6. se trece diferenta de 487lei.
Daca nu m-am facut inteleasa, cu siguranta veti intelege, daca veti citi instructiunile de completare de pe [ link extern ] .
Cornelia Tulpan, Contabil
D-na Cornelia va multumesc dar poate nu m-am facut inteleasa cand am expus problema.Eu competez sectiunea CII din decl 101 astfel:
R1 0 In contabilitate am facut urmatoarele inreg:
R3 430 trim II 691=4411 430
R5 550 trim III 691=4411 550
R9 550 trim IV 691=441 550
R11 550 Rulaj cumulat 1530 mai mare decat imp minim
R12 430 datorat pt 2009.La sf de an am in ct 4411 550 ron (plata
R13.1 120 25.02.2010),iar in decl 101 am 120 ron...ceva e neinregula.

Cocoara Beatrice, utilizator