Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu următoarea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu următoarea situație: ...

Bună ziua!

Vă rog să mă ajutați cu următoarea situație:
Facturarea energiei pentru mai multe blocuri care fac parte dintr-un ansamblu rezidențial.

Pentru că încă se emite o singură factură pe numele dezvoltatorului imobiliar, furnizorul de energie electrică refuză să aplice plafonarea la fiecare imobil, deși ne-a încadrat în categoria consumatorilor casnici, însă nu ne recunoaște drept ansamblu rezidențial. Astfel plafonarease aplică la factura unică, restul de la 255 kWh + se facturează cu 1,3 lei lei/kWh, și nici nu-mi permite să mut contractul pe societate, pentru a plăti 1 leu/kWh.

Vă rog să-mi spuneți, în măsura în care cunoașteți, ce soluții aș avea.
(Menționez că am apelat la ANRE și ANPC - fără prea mare succes)
presupun ca acest lucru se intampla din cauza lipsei apartamentarii. aveti intabularea facuta individual? momentan facturarea pare a fi facuta pe organizare de santier
Exista contori individuali, insa conectate la contorul general (de santier). Blocurile sunt in curs de intabulare individuala.
dupa ce vei primi extrasul dvs de carte funciara, veti putea face contract personal. momentan furnizorul nu are baza legala.
adriandimitriu, utilizator
Desfasurati presiuni pentru intabulare individuala imobile si ulterior separati-va de alimentarea de santier incheind contracte furnizare energie pe fiecare imobil