Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua,o persoana cu handicap gr.2 accentuat de ani ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua,o persoana cu handicap gr.2 accentuat de ani de zile ...

Buna ziua,o persoana cu handicap gr.2 accentuat de ani de zile e bolnav acuma de cancer .Ce se poate face? Se schimbă gr.handicap? Însoțitor?
În funcție de stadiul bolii, și cum afectează noua boală organismul, se poate schimba gradul de handicap la grav fără însoțitor, sau grav cu însoțitor.

Trebuie depusă la DGASPC cerere de revizuire grad de handicap.
Dapix, utilizator
Numai comisia de expertiza medicala persoane cu handicap detine autoritatea si competenta sa verifice documentele medicale,eventual sa solicite investigatii suplimentare cu scopul actualizarii situatiei medicale ,incadrarea in grad de handicap cu eliberarea documentelor aferente
Oricum,, un lucru e cert, schimarea gradului de handicap nu se face automat, ci trebuie să o ceară de la ZERO exact ca atunci când a umblat pe drumuri pentru a obține gradul accentuat.

Și acum la revizuire trebuie să aduca documente medicale noi la dosar, să facă anchetă socială la Primărie, și apoi să depună dosarul cu șină si documente medicale la DGASPC.

Va dura câteva luni până va primi certificatul de handicap revizuit cu o nouă încadrare.