Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ,mă puteți ajuta cu un răspuns la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ,mă puteți ajuta cu un răspuns la această întrebare ...

Buna ziua ,mă puteți ajuta cu un răspuns la această întrebare ?
Din motive personale am demisionat la zi ,la contract Ind de munca sa făcut un act adițional de confidențialitate cu o clauză de nerespectare de 10000 de lei în perioada contractuala și chiar și după perioada 10 ani ,și fără dreptul de a înființa o asemenea firma care prestează și nici dreptul de a mă angaja pt a presta servicii la o alta firma concurenta ,dv ce sp chiar îmi poate impune acest lucru și mă poate ataca în instanță ?
Numai atat prevede acea clauza?
Da,doar atât ce am scris ,a și faptul de a nu divulga informații
Este o combinatie de doua clauze care pot fi anulate in instanta , clauza de confidentialitate si clauza de neconcurenta.

Potrivit art. 21 din Codul Muncii , „la incheierea contractului individual de munca sau pe parcursul executarii acestuia, partile pot negocia si cuprinde in contract o clauza de neconcurenta prin care salariatul sa fie obligat ca dupa incetarea contractului sa nu presteze, in interes propriu sau al unui tert, o activitate care se afla in concurenta cu cea prestata la angajatorul sau, in schimbul unei indemnizatii de neconcurenta lunare pe care angajatorul se obliga sa o plateasca pe toata perioada de neconcurenta”. ... neincluderea unuia din aspectele prevazute de lege , conduce la nulitatea clauzei.
Astfel, trebuie prevazute :
- in mod concret, activitatile ce sunt interzise salariatului (mai precis, fostului salariat), la data incetarii contractului;
- cuantumul indemnizatiei lunare platita de catre angajator celui in cauza ce se negociaza si este de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului individual de munca sau, in cazul in care durata contractului a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului;
- perioada pentru care clauza isi produce efectele, ce poate fi de maximum 2 ani de la data incetarii contractului individual de munca;
- tertii, fireste in special comerciantii, in favoarea carora se interzice prestarea activitatii;
- aria geografica (localitatea, judetul etc.) unde salariatul poate fi in reala competitie cu angajatorul.

Detalii
www.avocatnet.ro/articol_595...