avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ...

Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ptr.neplata intretinerii la o Asociatie de Proprietari?conf.legii nr.230/2007 ,art.49. Un exemplu cu date fictive.Un proprietar are o restanta de 320lei.S-a afisat pe 28 mai 2022 ,si scadenta 17 iunie 2022.30zile dupa scadenta si coeficient de 0,2%.A achitat pe 17 august2022.Ce penalitate are de plata? Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 13:12, 9 Februarie 2023
@elenazan
Cum unde scrie, in lege, exact ce v-am citat inainte.

Proprietarul are termenul scadent (adica termenul de plata maxim) la 30 de zile. e un termen limita, proprietarul isi poate achita cind doreste, si in 2 zile si in 10 zile...

Nu scrie absolut nimic despre dreptul asociatiei de a limita acest termen. Dvs. creditati asociatia cu acest drept.


Prin urmare, daca asociatia nu are acest drept, atunci el ramine la 30 de zile.
Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus

In lege scrie ca asociatia are doar dreptul sa decida asupra sistemului de penalitati.
Ultima modificare: Joi, 9 Februarie 2023
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile ... Tudorionascu Tudorionascu Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile de la afișarea listei de intretinere? (vezi toată discuția)
Aplicare penalizare la întreținere Dragos248 Dragos248 In convocatorul adunării generale a proprietarilor este pus ca pct de aprobare stabilirea unui procent de penalizare in caz de neplata de 1% pe zi? In ... (vezi toată discuția)
Legea locuintei-penalitati intarzieri plati Heather Heather Buna ziua, As dori sa stiu de cind se pot aplica penalitatile de intarziere la plata intretinerii si care este cuantumul acestora? Multumesc anticipat, (vezi toată discuția)