Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ...

Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ptr.neplata intretinerii la o Asociatie de Proprietari?conf.legii nr.230/2007 ,art.49. Un exemplu cu date fictive.Un proprietar are o restanta de 320lei.S-a afisat pe 28 mai 2022 ,si scadenta 17 iunie 2022.30zile dupa scadenta si coeficient de 0,2%.A achitat pe 17 august2022.Ce penalitate are de plata? Va multumesc mult!
@elenazan
Cum unde scrie, in lege, exact ce v-am citat inainte.

Proprietarul are termenul scadent (adica termenul de plata maxim) la 30 de zile. e un termen limita, proprietarul isi poate achita cind doreste, si in 2 zile si in 10 zile...

Nu scrie absolut nimic despre dreptul asociatiei de a limita acest termen. Dvs. creditati asociatia cu acest drept.

Prin urmare, daca asociatia nu are acest drept, atunci el ramine la 30 de zile.
Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus

In lege scrie ca asociatia are doar dreptul sa decida asupra sistemului de penalitati.
latka, utilizator