Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avarie coloana apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avarie coloana apa

daca conducta de apa a blocului se crapa, eu am tavanul ud si trebuie sa sparg la vecinul de sus, cine plateste daca teava este sparta la nivelul apartamentului vecinului?
Ce legatura are "conducta de apa a blocului" cu tavanul dv? Aveti conducte de apa pe tavan?
Vad ca puneti intrebarea cu "daca", adica ne intrebati ce sa faceti daca...?
Conducta de apa care alimenteaza blocul intra in bloc pe la subsol, de obicei.
Apoi pe fiecare scara sunt coloane verticale pentru ducerea apei de la subsol pana la ultimul etaj. Acestea, ca si cele de la subsol sunt instalatii comune.
Conducta fiecarui apartament este montata pe orizontala si face legatura intre coloanele verticale comune si robinetul din apartament trecand eventual prin apometru individual.
Ce vi s-a intamplat? Care conducta s-a spart?
~ Conținut șters la cerere ~
Reparatia tevii verticale se plateste de catre asociatie (deci de toti proprietarii), iar a tevii orizontale (inclusiv cotul de legatura cu teava verticala) de catre vecinul de deasupra, partea aceasta fiind proprietatea privata a vecinului.
..........................
In cazul in care se poate constata si demonstra ca teava verticala s-a fisurat din cauza felului neglijent in care s-au efectuat reparatii anterioare pe teava orizontala si cotul de legatura i se poate pune tot in sarcina de plata a vecinului de deasupra.
elga50, moderator