avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... La declaratia unica depusa in luna mai 2022 am ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

La declaratia unica depusa in luna mai 2022 am completat și cass.

Buna seara! La declaratia unica depusa in luna mai 2022 cu venitul estimat, am declarat un venit estimat mai mare de 12 salarii minime pe economie, astfel ca am achitat CASS in suma de 3060 lei (30600 *10%). Intrebarea este: la depunerea declaratiei cu venitul realizat in anul 2022, mai completez suma de 3060 lei CASS? Imi fac griji ca suma se va dubla, in sensul ca am achitat deja in anul 2022 CASS si va trebui sa o platesc si acum. Sau pot completa cu zero CASS pentru venitul realizat, deoarece am achitat acest CASS de 3060 lei la venitul estimat? Multumesc frumos!
Ultima modificare: Marți, 14 Februarie 2023
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Taxe privind veniturile din vanzare actiuni ddd_77 ddd_77 Buna ziua! Pentru a ma fideliza compania la care lucrez mi-a dat actiuni de o anumita valoare, cu conditia sa nu parasesc firma pentru o perioada de timp care ... (vezi toată discuția)