Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... La declaratia unica depusa in luna mai 2022 am ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

La declaratia unica depusa in luna mai 2022 am completat și cass.

Buna seara! La declaratia unica depusa in luna mai 2022 cu venitul estimat, am declarat un venit estimat mai mare de 12 salarii minime pe economie, astfel ca am achitat CASS in suma de 3060 lei (30600 *10%). Intrebarea este: la depunerea declaratiei cu venitul realizat in anul 2022, mai completez suma de 3060 lei CASS? Imi fac griji ca suma se va dubla, in sensul ca am achitat deja in anul 2022 CASS si va trebui sa o platesc si acum. Sau pot completa cu zero CASS pentru venitul realizat, deoarece am achitat acest CASS de 3060 lei la venitul estimat? Multumesc frumos!
george-neagu, moderator