avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Referitor la Ordinul nr. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Referitor la Ordinul nr. 21813/6421/2246/4433/2022. ...

Buna ziua. Referitor la Ordinul nr. 21813/6421/2246/4433/2022.
Sunt angajat bugetar si lucrez la aplicatii web frecvent. Am acest lucru trecut in fisa postului. Am primit raspuns ca nu primesc scutire de impozit pentru ca nu produc/produce institutia venituri cu ce fac eu. Nu sunt sectiuni diferite? Eu citesc ca orice informatician cu un task poate sa primeasca aceasta scutire. In cazul in care nu mi se acorda, pot solicita modificarea fisei postului sa fac doar mentenanta la ce exista pentru ca mi se refuza un drept daca mi se cere dezvoltare? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Flatten , utilizator 13:42, 16 Martie 2023
multumesc, oricum aici mi a fost confirmata rea vointa conduceriu

Cornel Vasile a scris:

In opinia mea, solicitati si un punct de vedere de la Minister .

salut, nu se aplică nicăieri din diverse pretexte și motive, unii spun că așteaptă normele de aplicare.

sunt multe hârtii de făcut
- conducătorul (directorul, presședintele) trebuie să dea o decizie cu lista oamenilor. mult succes să convingi asta un ministru sau un președinte de instituție. dacă nu vrea, nu dă decizia și nu ai ce să-i faci
- salarizarea trebuie să facă un stat de plată separat
- resurse umane și juridic să verifice fișele de post etc.

nu vor să aplice, ori de lene ori de frică ori de invidie.. de ce să aibă ITștii salarii mai mari?
dacă ai vreun update, scrie aici, te rog..
probabil că instanța de judecată e singura variantă
Ultima modificare: Joi, 16 Martie 2023
Flatten, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire de impozit 16% programare elless elless Buna, Am terminat Facultatea de Economie si de Administrare a Afacerilor Timisoara. Facultatea: Management Master: Sisteme informatice ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit informaticieni klevente klevente Buna ziua. Sunt angajat la o firma cu cod caen :6201 , in postul de Sef Atelier Informatica cod cor:133003 , am studii superioare de lunga durata la ... (vezi toată discuția)
Ordin 1479/2013 retele Miruna1988 Miruna1988 Buna ziua, Am o intrebare, am un prieten care doreste sa se angajeze pe retele , din cate am inteles eu din O 1479/2013 scutirea impozitului pe venit se ... (vezi toată discuția)