Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Talon auto fara abtibild dupa pierdere si obtinere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Talon auto fara abtibild dupa pierdere si obtinere duplicat de la politie

Buna seara!
Mi-am pierdut certificatul de inmatriculare al masinii si am obtinut un duplicat (de la politie).
Pe spate au scris (tiparit, NU de mana) care este data urmatoarei Inspectii Tehnice Periodice (tocmai la anu'), dar nu au pus abtibild. Banuiesc ca doar cei de la statiile ITP le au si le pot pune.

Intrebarea mea este: Trebuie sa fac ceva ca sa obtin un abtibild sau este ok asa cum este acum? Sunt in legalitate sau nu? Ce spune legea mai exact?

Multumesc!
Sunteti in legalitate, nu va faceti griji, abtibildul se aplica doar la statiile ITP. Exact la fel se intimpla si la emiterea unui certificat de inmatriculare, cind se schimba proprietarul.
Multumesc!