avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua! As dori sa stiu daca pot da statul roman in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua! As dori sa stiu daca pot da statul roman in judecata ...

Buna ziua!
As dori sa stiu daca pot da statul roman in judecata impotriva legilor abuzive privind consumul propriu de substante psihedelice.SI daca da ce sanse de castig as avea la curtea europeana daca as reusi sa strang un milion de semnaturi.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:44, 19 Februarie 2023
Fiecare stat își organizează singur legislația.
Daca UE nu da o directiva sau recomandare nu prea merge...

Insa, condamnarea penala chiar îmi suna și mie în neregulă.
Pana acum mi-am scăpat toți clienții care au comis fapte de detinere in vederea consumului propriu de substanțe interzise și nu am motive sa încerc sa intervin pe cale juridica.

La un milion de semnături se poate face propunere legislativă și sa voteze parlamentul cum consideră.
Dreptul de vot pe lege aparține parlamentului si se decide de parlament.


Scris din București 2023
Ultima modificare: Vineri, 17 Februarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns.din ce se pare ar exista un proiect pentru pedepsirea consumului propriu.
[ link extern ] .
Noroc ca suntem in ue si mai putem calatori afara din statul asta politienesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2023
Jhonny_77, utilizator
Nu știu daca va deveni lege proiectul.

Oricum, la ce este în prezent România ar deveni tara cu cei mai mulți infractori dacă ar face asa ceva.

Legea nu prea a fost gândită...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referendum si cvorum ContSters257414 ContSters257414 cum credeti ca se impaca ([b]cum se justifica[/b]) decizia Curtii Constitutionale a Romaniei care a hotarat marti ca, pentru validarea scrutinului de ... (vezi toată discuția)
Cum se poate modifica o lege ? blana90 blana90 Am deschis acest subiect din pura curiozitate, inainte de toate. In tarile civilizate, la noi nu e cazul, din ce stiu eu, cetatenii unei tari se pot grupa si ... (vezi toată discuția)
Transformarea dreptului de a vota in obligatia de a vota – ati sustine un proiect legislativ in acest sens? Ares-3 Ares-3 Sustin cu toata convingerea o initiativa legislativa care sa duca la transformarea dreptului de a vota in obligatia de a vota: ... (vezi toată discuția)