Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua! As dori sa stiu daca pot da statul roman in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua! As dori sa stiu daca pot da statul roman in judecata ...

Buna ziua!
As dori sa stiu daca pot da statul roman in judecata impotriva legilor abuzive privind consumul propriu de substante psihedelice.SI daca da ce sanse de castig as avea la curtea europeana daca as reusi sa strang un milion de semnaturi.
Fiecare stat își organizează singur legislația.
Daca UE nu da o directiva sau recomandare nu prea merge...

Insa, condamnarea penala chiar îmi suna și mie în neregulă.
Pana acum mi-am scăpat toți clienții care au comis fapte de detinere in vederea consumului propriu de substanțe interzise și nu am motive sa încerc sa intervin pe cale juridica.

La un milion de semnături se poate face propunere legislativă și sa voteze parlamentul cum consideră.
Dreptul de vot pe lege aparține parlamentului si se decide de parlament.

Scris din București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns.din ce se pare ar exista un proiect pentru pedepsirea consumului propriu.
[ link extern ] .
Noroc ca suntem in ue si mai putem calatori afara din statul asta politienesc.
Jhonny_77, utilizator
Nu știu daca va deveni lege proiectul.

Oricum, la ce este în prezent România ar deveni tara cu cei mai mulți infractori dacă ar face asa ceva.

Legea nu prea a fost gândită...