Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua.as vrea sa stiu daca in cazul divortului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua.as vrea sa stiu daca in cazul divortului dupa o casnicie ...

buna ziua.as vrea sa stiu daca in cazul divortului dupa o casnicie de 20 de ani,am dreptul la jumatate din apartamentul care a fost cumparat de partener inainte de casatorie.multumesc
Bunurile proprii nu intră la partaj, puteți avea și 100 de ani de căsătorie.

Toate bunurile dobândițe înainte de căsătorie, sau bunurile moștenite, sau primite prin donație, sunt bunuri proprii care nu intră la partaj în cazul divorțului.
In cel mai bun caz, aveti un drept de creanta pt investiții in apartament, daca e cazul..

gi-jane2 a scris:

In cel mai bun caz, aveti un drept de creanta pt investiții in apartament, daca e cazul..

Multumesc.Adica ar trebui sa am niste facturi sau documente prin care sa dovedesc ca am contribuit la renovare sau modernizare?
Exact, trebuie să aveți probe doveditoare la dosar.

Dapix a scris:

Bunurile proprii nu intră la partaj, puteți avea și 100 de ani de căsătorie.

Toate bunurile dobândițe înainte de căsătorie, sau bunurile moștenite, sau primite prin donație, sunt bunuri proprii care nu intră la partaj în cazul divorțului.

Multumesc