avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua.as vrea sa stiu daca in cazul divortului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua.as vrea sa stiu daca in cazul divortului dupa o casnicie ...

buna ziua.as vrea sa stiu daca in cazul divortului dupa o casnicie de 20 de ani,am dreptul la jumatate din apartamentul care a fost cumparat de partener inainte de casatorie.multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunurile proprii nu intră la partaj, puteți avea și 100 de ani de căsătorie.

Toate bunurile dobândițe înainte de căsătorie, sau bunurile moștenite, sau primite prin donație, sunt bunuri proprii care nu intră la partaj în cazul divorțului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cel mai bun caz, aveti un drept de creanta pt investiții in apartament, daca e cazul..


gi-jane2 a scris:

In cel mai bun caz, aveti un drept de creanta pt investiții in apartament, daca e cazul..

Multumesc.Adica ar trebui sa am niste facturi sau documente prin care sa dovedesc ca am contribuit la renovare sau modernizare?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exact, trebuie să aveți probe doveditoare la dosar.


Dapix a scris:

Bunurile proprii nu intră la partaj, puteți avea și 100 de ani de căsătorie.

Toate bunurile dobândițe înainte de căsătorie, sau bunurile moștenite, sau primite prin donație, sunt bunuri proprii care nu intră la partaj în cazul divorțului.

Multumesc

Alte discuții în legătură

Divort ionela18 ionela18 BUNA ZIUA. Eu si sotul meu am decis de comun acord sa divortam dupa 8 ani de casnicie, am ajuns la concluzia ca nu mai putem sa stam impreuna. Noi locuim ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor elizachichi elizachichi Eu si sotul meu suntem casatoriti de 11 ani si avem o fetita de 5 ani. Din nenumarate motive( certuri f.f. dese,indiferenta fata de obligatiile unei ... (vezi toată discuția)
Bunuri dobandite inaninte de casatorie tasha8708 tasha8708 Buna seara, Vin cu o speta a unei prietene care a avut ghinionul sa dea peste un...barbat....care s-a dovedit a fi un alcoolic. Problema este urmatoarea: ... (vezi toată discuția)