Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vă rog să mă lămuriți dacă raționamentul meu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vă rog să mă lămuriți dacă raționamentul meu este corect. ...

Vă rog să mă lămuriți dacă raționamentul meu este corect. Calculul salariului în cazul orelor suplimentare se face astfel: adăugarea la orele lucrate cele suplimentare plus sporul de 75-100% prevăzut în Codul Muncii. Mulțumesc.
1 ora suplimentara = salariul pentru o ora norma + sporul de minim 75%
Bun. Și dacă se acordă ora/ziua/zilele libere în intervalele propuse 60/90 de zile, sporul se mai acordă sau se compensează și el cu ore/zile libere sau doar cu bani, indiferent de instituție?
Daca se acorda liber, nu se mai acorda sporul.