Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Președintele, conducerea Asoc de Proprietari refuza ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Președintele, conducerea Asoc de Proprietari refuza sa imi semneze ...

Președintele, conducerea Asoc de Proprietari refuza sa imi semneze și implicit sa pună ștampila Asociației pe formularul- cerere către ADP pt obținerea unui loc de parcare. Menționez că locuiesc efectiv de multi ani in bloc, am domiciliu permanent, sint proprietar. Bănuiesc că se răzbună pe mine deoarece le-am făcut sesizări pentru ilegalități și abuzuri, am cerut dovezi în legătură cu consumarea Fondului de reparatii pe care nu le-am primit nici cu ajutorul unui avocat. Primăria și alte instituții nu le-a făcut nimic, mie mi-au răspuns că am dreptul sa ii dau in judecata Nu am mers mai departe în instanță. Acum primesc răsplata.
Ce pot face in acest caz de refuz ? Mulțumesc.
Adaug faptul că am mai incercat sa obțin semnătură și ștampilă pentru același motiv, cu locul de parcare și m-au refuzat cu pretextul că nimeni din conducerea As. de propr nu este jandarm sa stea la pinda să vadă cine iese , pleacă, vine, in bloc, cine sta in apartament. Dar la tot restul de proprietari au dat semnătură că locuiesc efectiv acolo, pt obținerea locului de parcare. Mie Nu!

gabriela constantinescu a scris:

Președintele, conducerea Asoc de Proprietari refuza sa imi semneze și implicit sa pună ștampila Asociației pe formularul- cerere către ADP pt obținerea unui loc de parcare. Menționez că locuiesc efectiv de multi ani in bloc, am domiciliu permanent, sint proprietar. Bănuiesc că se răzbună pe mine deoarece le-am făcut sesizări pentru ilegalități și abuzuri, am cerut dovezi în legătură cu consumarea Fondului de reparatii pe care nu le-am primit nici cu ajutorul unui avocat. Primăria și alte instituții nu le-a făcut nimic, mie mi-au răspuns că am dreptul sa ii dau in judecata Nu am mers mai departe în instanță. Acum primesc răsplata.
Ce pot face in acest caz de refuz ? Mulțumesc.

Doamna, sa va zic ceva:
Si la noi s-a cerut asa ceva, dar asa este in RO; se vrea adeverinta de la asociatie ca aveti buletin. Astia de la ADP, ori sunt prosti, ori inventeaza nu mai stiu ce, si cum sa va trimita la plimbare pentru ca nu au locuri de parcare pentru toata lumea.
Eu zic ca trebuie sa mergeti la Primarie/sector si sa le aratati actul de identitate, contractul casei, certificatul de inmatriculare al mijlocului auto.
La as. prop. faceti cerere scrisa, inregistrata si asteptati, ma rog, cum se stie - 30 de zile. Nu va dau raspuns favorabil, mergeti la Serv. As. prop. cu raspunsul lor si in care mai aratati ca la alti vecini ai dvs. li s-au inmanat acele adeverinte.
Succes!
Are o logică pentru că în regulamentul de atribuire a locurilor de parcare este precizat că solicitantul trebuie să adeverească că locuiește de drept și DE FAPT la adresa unde solicită loc de parcare,nu e suficienta C.I.
Se știe că mulți se muta și nu mai locuiesc la adresa din C.I. dar nu-și schimbă C.I. din mai multe motive sau din comoditate.
Este o realitate pe care o cunoaștem.
Bun, si daca eu am 2-3 locuinte (alta realitate, da?), nu am voie sa solicit pentru fiecare locuinta - unde locuiesc oameni cu mijloace auto, loc de parcare?
Deci fiecare dintre cei care au painea si cutitul in mana, isi fac regulamente proprii, bineinteles care sa le convina !
Asadar, omul care se muta si nu mai locuiesc la adresa din CI, adica locuieste in alta parte - mai poate beneficia de loc de parcare, undeva in RO? Vedeti cum sta treaba? Am CI, am act pe casa, am act pe masina - nu am loc de parcare....
Nu poți să parchezi decât acolo unde locuiești de fapt nu în trei locuri.La celelate 2 locuințe să primească loc de parcare cei care locuiesc în blocurile respective și nu au unde parca nici ei.Tu ții 2 locuri nefolosite pentru că nu locuiești acolo și alții care locuiesc acolo nu au unde parca?Nu poți parca in 3 locuri în același timp.Asa este în sectorul 2, dar cum spuneți ,e fiecare cu legea lui.Oricum și 5 proprietăți la bloc ,tot trebuie sa ai doar o adresa in C.I.
mitabiciclista, utilizator