avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare masina fara TVA in Germania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare masina fara TVA in Germania

Va salut. Vreau sa vand o masina proprietatea firmei catre alta firma in Germania.
Sunt platitor de TVA, Care este procedura exacta si ce acte trebuie sa cer cumparatorului din Germania care cumpara tot pe firma ?
Masina se va vinde fără TVA . Daca firma lui nu este ok ? Cum pot verifica ca totul este ok?
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 00:32, 8 Martie 2023
Va trebui sa va dea codul de TVA DE si dvs sa-l verificati pe site sa vedeti daca e valid. [ link extern ]

Apoi depinde cine face transportul masinii din Romania in Germania.
Daca il face firma din Germania atunci va trebui sa aveti dovada efectuarii transportului ( CMR , acte doveditoare) ca sa puteti factura in regim de scutire de TVA.
Altfel fiscul va reincadreaza tranzactia si va pune TVA de 19%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cmr-ul este obligatoriu pentru transportul de marfa intre tarile ue misstral misstral Daca trimit o marfa din Romania in Italia , avand ca document insotitor un aviz ,mai am nevoie si de CMR? Cum pot face dovada efectuarii transportului daca ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara sau nu? ARIANA_2007 ARIANA_2007 Am urmatoarea situatie. Firma din Germania vinde marfa unei firme din Romania. Pt transport nu se apeleaza la o firma de transport. Firma din Romania se duce ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie intracomunitara adrianavv adrianavv Buna ziua! Am urmatoarea problema. Firma A din Romania inregistrata in scopuri de tva in Romania a primit cu titlul gratuit 4 imprimante de la frima B din ... (vezi toată discuția)