Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare masina fara TVA in Germania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare masina fara TVA in Germania

Va salut. Vreau sa vand o masina proprietatea firmei catre alta firma in Germania.
Sunt platitor de TVA, Care este procedura exacta si ce acte trebuie sa cer cumparatorului din Germania care cumpara tot pe firma ?
Masina se va vinde fără TVA . Daca firma lui nu este ok ? Cum pot verifica ca totul este ok?
Va trebui sa va dea codul de TVA DE si dvs sa-l verificati pe site sa vedeti daca e valid. [ link extern ]

Apoi depinde cine face transportul masinii din Romania in Germania.
Daca il face firma din Germania atunci va trebui sa aveti dovada efectuarii transportului ( CMR , acte doveditoare) ca sa puteti factura in regim de scutire de TVA.
Altfel fiscul va reincadreaza tranzactia si va pune TVA de 19%.