Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! In decursul zilei de azi ,plantam niste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! In decursul zilei de azi ,plantam niste puieti de ...

Buna ziua ! In decursul zilei de azi ,plantam niste puieti de pomi fructiferi ,la distanta de 1,80m ,fata de gardul dintre proprietatea mea si a vecinului ( inprejmuire de plasa ) , la un momendat, vecina foarte revoltata , i-mi spune pe un ton foarte superior ,ca de ce nu le-am cerut parerea, cand m-am apucat de plantare ,ca legea prevede ,ca nu am voie sa plantez pomi fructiferi la o distanta mai mica de 2m ,fata de gard, fara sa am acordul lor si sar putea sa ma dea in judecata . Va rog frumos ,in ce lege prevede aceasta ,si daca este asa ,care este limita admisa ? Multumesc anticipat !
(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.

Asa ca daca vreti sa creasca mai mult de 2 m, mutati-i cu 20 cm mai departe de gard.
Acum nu are temei pt judecata.
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos !