Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua ! Am primit aceasta decizie din care nu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua ! Am primit aceasta decizie din care nu înțeleg ...

Bună ziua ! Am primit aceasta decizie din care nu înțeleg dacă îmi este anulat permisul și dacă este anulat când voi putea sa l recuperez :
…..,,,,,,,,,,,,,,,,,,,pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influen?a alcoolului, faptă prevăzută de art. 336 alin. 1 Cod. pen. În baza art. 83 alin. 1 Cod. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani, stabilit în condiţiile art. 84 alin.1 Cod penal, care se calculează de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. 1 Cod. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a. să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bucureşti, la datele fixate de acesta; b. să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c. să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d. să comunice schimbarea locului de muncă; e. să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. Prezenta sentin?ă se comunică, la data rămânerii definitive, Serviciului de Probaţiune Bucureşti. În baza art. 86 alin. 1 din Cod. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) din Cod penal se comunică de către inculpat Serviciului de Probaţiune Bucureşti. În baza art. art. 85 alin. 2 lit. b C. pen., impune inculpatului obligaţia de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 50 zile la una din următoarele institu?ii: Direc?ia Generală de Asisten?ă Socială ?i Protec?ie a Protec?ia a Copilului Sector IV sau Administra?ia Lacuri, Parcuri ?i Agrement Bucure?ti, consilierul de proba?iune urmând a decide, potrivit art.57 cu ref. la art.51 din Legea 253/2013, în care din cele două institu?ii urmează a se executa obliga?ia. În baza art. 404 alin. 3 Cod. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra faptului că în cazul nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi al săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere se poate dispune revocarea amânării aplicării pedepsei. În baza art. 274 alin. 1 Cod. proc. pen. obligă inculpatul la plata sumei de 1000 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată prin punerea hotărârii la dispozi?ia inculpatului ?i procurorului prin mijlocirea grefei, astăzi, 07.03.2022.
Document: Hotarâre 113/2023 07.03.2023

Și unde ar trebui sa merg pt serviciul de probațiune și amenda unde o platesc și unde o depun ca sa dovedesc ca am plătit-o ?
Multumesc anticipat
Cheltueilile dispuse de instanta de judecata le puteti achita prin trezorerie si dovediti achitarea sumei prin documentul justificativ eliberat de operatorul unde faceti plata