Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune după 7 ani fără acte de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune după 7 ani fără acte de proprietate

Succesiune după 7 ani

Salut, bunica mea a decedat acum aproximativ 7 ani, iar până acum părinți mei nu au putut face succesiunea, totuși eu unul încerc să îi ajut. Pentru a începe succesiune sunt necesare documentele specifice, dar problema este că actele proprietăți/lor nu mai există, au fost distruse sau furate, nu se mai știe nimic de ele. Fără acelea nu se poate face succesiunea, nu? Se poate gasi o alternativă pentru acele acte?
Am fost la primărie și am vorbit cu cei de la cadastru dacă mă pot ajuta să fac rost de un duplicat al titlului de proprietate și pur și simplu mi-au spus că nu știu despre ce vorbesc, că nu există. Nu știți cumva nu exista niciun program macar prin care aș putea să aflu numerele cadastrale, apoi cu acelea să ma duc la primarie să caut documentele, să le copiez/duplicat/autentific, iar mai apoi sa le folosesc la succesiune?
Buna ziua! Va trebui să aflați dacă există acte de proprietate pe numele bunicilor,titlu de proprietate, contract de vânzare, donație .....etc. Impozitul pe cel îl plătiți? Dacă există autorizație de construcție în arhiva primăriei, orice copie pe care o găsiți vă poate ajuta în a ridica un alt duplicat de la instituția emitentă. Dacă nu există titlu de proprietate, va trebui să solicitați ajutorul unei persoane autorizate în vederea eliberării unei fișe de măsurători, după eliberarea ei aceasta va însoți Anexa 24(calitate de moștenitori-compartiment stare civilă sau secretar), ulterior o cerere depusă compartimentului cadastru în vederea eliberării titlului de proprietate sau ordin al prefectului, după caz, Când se eliberează actul de proprietate veți putea dezbate succesiunea. Solicitați ajutorul primăriei respective. Succes!
Ar trebui sa verificati la registrul agricol local sau la administratia fiscala teritoriala unde ar trebui sa existe documente justificative deschidere rol fiscal aferent respective bunuri
Mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră. Revin cu mici informații: astazi chiar acum am găsit o copie de pe titlul de proprietate, credeți că este posibil să îl autentific la notar și să l folosesc pentru succesiune?

leu12 a scris:

Buna ziua! Va trebui să aflați dacă există acte de proprietate pe numele bunicilor,titlu de proprietate, contract de vânzare, donație .....etc. Impozitul pe cel îl plătiți? Dacă există autorizație de construcție în arhiva primăriei, orice copie pe care o găsiți vă poate ajuta în a ridica un alt duplicat de la instituția emitentă. Dacă nu există titlu de proprietate, va trebui să solicitați ajutorul unei persoane autorizate în vederea eliberării unei fișe de măsurători, după eliberarea ei aceasta va însoți Anexa 24(calitate de moștenitori-compartiment stare civilă sau secretar), ulterior o cerere depusă compartimentului cadastru în vederea eliberării titlului de proprietate sau ordin al prefectului, după caz, Când se eliberează actul de proprietate veți putea dezbate succesiunea. Solicitați ajutorul primăriei respective. Succes!

Cu drag! Copia titlului de proprietate e doar informativă, nu aveți cum să îl autentificați , dar trebuie să dovediți calitatea de moștenitori la OCPI( oficiu de cadastru și publicitate imobiliara) , iar acolo printr-o cerere cu taxă, solicitați o copie conform cu originalul a titlului de proprietate, vi se eliberează titlul și demarați procedura succesiunii.