Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... buna ziua, este legal ca sedintele pentru instruirea ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

buna ziua, este legal ca sedintele pentru instruirea angajatilor ...

buna ziua,
este legal ca sedintele pentru instruirea angajatilor sa se faca in timpul liber al acestora?
se lucreaza in ture de 12/24-12/48. persoana care face instruirea are program zilnic de 8 ore.

multumesc

Pe partea de SSM nu este legal ca instruirea sa se faca in afara muncii/timp liber
Art. 21 din Legea 319/2006
(1) Instruirea prevăzută la art. 20 alin. (1), (2) și (4) nu poate fi realizată pe cheltuiala lucrătorilor și/sau a reprezentanților acestora.
(2) Instruirea prevăzută la art. 20 alin. (1) și (2) trebuie să se realizeze în timpul programului de lucru.
(3) Instruirea prevăzută la art. 20 alin. (4) trebuie să se efectueze în timpul programului de lucru, fie în interiorul, fie în afara întreprinderii și/sau unității, fie online.
(4) Dovada instruirii prevăzută la art. 20 poate fi realizată în format electronic sau pe suport hârtie în funcție de modalitatea aleasă de către angajator, stabilită prin regulamentul intern.
(5) În cazul folosirii variantei în format electronic prevăzute la alin. (4), dovada instruirii trebuie să fie semnată cu semnătură electronică, semnătură electronică avansată sau semnătură electronică calificată.
Art. 39
(7) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei încălcarea dispozițiilor art. 11 alin. (2) și (4), ale art. 17, 19 și 21.
Puteti discuata cu angajatorul si, daca nu va intelegeti, depune plangere la ITM.
multumesc
daca instruirea se face pt aspecte ce tin de activitatea/pregatirea profesionala, se mai poate aplica legea 319/2006 ?
pt aceste "'instruiri cu prezenta obligatorie"', trebuie sa venim din timpul liber?
multumesc
Din cate stiu... nu, timpul liber este timp liber... sau mergi in timpul liber si acesta este compensat fie cu bani, fie cu zile libere.

Dar asteptati sa va raspunda cineva mai in masura.
multumesc