Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instruire periodica
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instruire periodica

Lucrez la Hidroelectrica iar instructajul periodic se programeaza in zilele libere si are o durata de 8 ore. As vrea sa stiu daca este legal asa , Mentionez ca lucram in ture si suntem chemati in plus pentru efectuarea lui , iar la efectuare suntem obligati sa facem treburi gospodaresti in sucursala ! Suntem platiti pentru cele 8 ore in plus!

Intrebarea ar fi , se poate face cumva sa fac instructajul periodic in timpul turelor ? Dar esalonat in timpul turelor?Fara plata in plus a celor 8 ore? Daca da , ce ar trebuii sa fac?

O alta intrebare ar fi , daca nu ma prezint la instructaj se poate pune absenta nemotivata? Ce risc daca fac asta?
Buna ziua!
SECŢIUNEA a 7-a din legea 319/2006, cu modificarile si completarile ulterioare
Instruirea lucrătorilor

ART. 20*)
(1) Angajatorul trebuie să asigure condiţii pentru ca fiecare lucrător să primească o instruire suficientă şi adecvată în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, în special sub formă de informaţii şi instrucţiuni de lucru, specifice locului de muncă şi postului său:
a) la angajare;
b) la schimbarea locului de muncă sau la transfer;
c) la introducerea unui nou echipament de muncă sau a unor modificări ale echipamentului existent;
d) la introducerea oricărei noi tehnologii sau proceduri de lucru;
e) la executarea unor lucrări speciale.
(2) Instruirea prevăzută la alin. (1) trebuie să fie:
a) adaptată evoluţiei riscurilor sau apariţiei unor noi riscuri;
b) periodică şi ori de câte ori este necesar.

ART. 21
(1) Instruirea prevăzută la art. 20 alin. (1), (2) şi (4) nu poate fi realizată pe cheltuiala lucrătorilor şi/sau a reprezentanţilor acestora.
(2) Instruirea prevăzută la art. 20 alin. (1) şi (2) trebuie să se realizeze în timpul programului de lucru.
(3) Instruirea prevăzută la art. 20 alin. (4) trebuie să se efectueze în timpul programului de lucru, fie în interiorul, fie în afara întreprinderii şi/sau unităţii.

Ionut.ion, utilizator
Solicitati angajatorului in scris, cu nr. de inregistrare/ data sa respecte legislatia in vigoare, respectiv efectuarea instruirilor in domeniul ssm in timpul programului de lucru.
Lucratorii nu pot fi obligati sa presteze ore suplimentare (chiar daca sunt platiti).
Personal nu vad cum puteti fi pontat nemotivat in ziua dvs. libera conform graficului de tura aprobat de angajator.