Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TATA A MURIT IN 9 FEBRUARIE ,ARE O CASA SI O MASINA PE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TATA A MURIT IN 9 FEBRUARIE ,ARE O CASA SI O MASINA PE NUMELE ...

TATA A MURIT IN 9 FEBRUARIE ,ARE O CASA SI O MASINA PE NUMELE LUI.AVEA CERTIFICAT DE HANDICAP STARE GRAVA.PE 13 MARTIE A TREBUIT SA IAU CERTIFICAT DE ROL FISCAL PENTRU TAXA DE SUCCESIUNE.MIA VENIT PLATA SI LA IMOBIL SI LA MASINA.E NORMAL?
Da. De ce nu ar fi normal?
Da. Pentru ca tatal este decedat (condoleante!) iar bunurile nu mai sunt ale lui. Asa ca, nu mai beneficiaza de scutire.

Norocel55 a scris:

Da. Pentru ca tatal este decedat (condoleante!) iar bunurile nu mai sunt ale lui. Asa ca, nu mai beneficiaza de scutire.
de fapt la imobil a venit scutire iar la autoturism a venit de plată.Doamna de la ghișeu mi-a spus ca imobilul a fost prins pe scutire(pina la31 dec) iar auto nu.