avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bună ziua, încerc sa găsesc locația unui teren ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bună ziua, încerc sa găsesc locația unui teren după CF dar ...

Bună ziua, încerc sa găsesc locația unui teren după CF dar acesta nu are reprezentare grafica la link-ul de mai jos [ link extern ]
Am făcut cerere la OCPI pt extras de plan cadastral însă mi-au răspuns ca imobilul nu are geometrie în sistemul integrat de cadastru și carte funciara și ca atare cererea a fost respinsa. Ce alte modalități mai am pt a găsi efectiv locația fizica ( pe teren) a imobilului.

Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Vladislav20 , utilizator 08:12, 15 Martie 2023
Daca este teren care se afla in zona Ardealului si are numar topografic se poate face un studiu mai amplu si se poate localiza pe harta topografica de la cartea funciara.
Un topograf autorizat va poate ajuta in acest sens. Atentie insa, localizarea terenului nu va fi precisa.
Cea mai precisa localizare este de a lua legatura cu proprietarul si acesta sa va arate limitele.
Este un teren scos la licitație, executorul nu vrea sau nu știe sa îmi dea locația exista doar CF și număr topo pt el. Cumva la primăria de la UAT pe care se afla terenul se pot găsi informații despre localizarea lui?

Mulțumesc.

Vladislav20 a scris:

Daca este teren care se afla in zona Ardealului si are numar topografic se poate face un studiu mai amplu si se poate localiza pe harta topografica de la cartea funciara.
Un topograf autorizat va poate ajuta in acest sens. Atentie insa, localizarea terenului nu va fi precisa.
Cea mai precisa localizare este de a lua legatura cu proprietarul si acesta sa va arate limitele.

Primarie nu. Cartea funciara + topograf autorizat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere casa și anexa din cf. alin113 alin113 Buna seara, recent am cumpărat un teren pe care la OCPI figurează o casa, faptic pe teren nu mai exista doar o grămadă de pământ, casa a picat în urma ... (vezi toată discuția)
Cum pot afla numarul cadastral si numarul de carte funciara al unui imobil nicoleta_85 nicoleta_85 Buna, As dori sa obtin un extras de carte pentru informare cu privire la un imobil din Buc. Pe formularul de la OCPI trebuie completat si numarul ... (vezi toată discuția)
Carte funciara SPIREA SPIREA Cu siguranta proprietatea mea dispune de un nr la cartea funciara doar ca eu nu-l cunosc.In cazul in care nu am cadastrul si intabularea facuta si nu cunosc ... (vezi toată discuția)