avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate purta arma neletala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate purta arma neletala?

Buna ziua! As avea intentia de a obtine permisul de port arme neletale, intrebarea mea ar fi daca arma neletala as putea sa o am asupra mea?(sau in masina de exemplu) , pentru a o folosii in scopul auto-apararii(daca este cazul), trebuie sa indeplinesc anumite conditii pentru purtarea armei neletale asupra mea? Sau fiind neletala o pot purta asupra mea?
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Martie 2023
Exorcitus68, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:31, 19 Martie 2023
Lege 295/2004 Portul neletale destinate pentru autoapărare
(2) Este interzis portul armelor neletale, destinate pentru autoapărare, în următoarele condiţii:
a) în locuri aglomerate, stadioane, săli de spectacol şi adunări publice, precum şi în alte locuri în care folosirea acestor arme este interzisă prin lege;
Jurisprudenţă, Reviste (1)

b) dacă deţinătorul se află sub influenţa băuturilor alcoolice, produselor sau substanţelor stupefiante, a medicamentelor cu efecte similare acestora ori în stare avansată de oboseală sau suferă de afecţiuni temporare, de natură să genereze o stare de pericol în condiţiile în care poartă arma asupra sa;

c) neînsoţite de documentul care atestă dreptul de port şi folosire.

Art. 129. -
Sunt considerate contravenţii următoarele fapte:
32. portul, folosirea şi transportul armelor neletale utilitare şi de agrement fără respectarea condiţiilor prevăzute la art. 65;


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce ai nevoie pentru a deține un spray paralizant? Alina123456789 Alina123456789 Buna ! Stiu ca pentru port arma îți trebuie permis . Pentru spray paralizant ai nevoie de ceva ? (vezi toată discuția)
Achizitie baston telescopic ANONIMUL27 ANONIMUL27 Dupa ce am fost atacat de mai multe ori, am hotarat sa imi iau un baston telescopic pe care sa il port la mine ca sa nu mai fiu cu mainile goale in fata ... (vezi toată discuția)
Spray autoaparare piper aby12 aby12 Buna ziua, doresc sa stiu daca spray-ul de autoaparare pe baza de piper tb declarat la Politie pt a-l putea detine? Daca mi se acorda dreptul de a-l detine, ... (vezi toată discuția)