Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate purta arma neletala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate purta arma neletala?

Buna ziua! As avea intentia de a obtine permisul de port arme neletale, intrebarea mea ar fi daca arma neletala as putea sa o am asupra mea?(sau in masina de exemplu) , pentru a o folosii in scopul auto-apararii(daca este cazul), trebuie sa indeplinesc anumite conditii pentru purtarea armei neletale asupra mea? Sau fiind neletala o pot purta asupra mea?
Exorcitus68, utilizator
Lege 295/2004 Portul neletale destinate pentru autoapărare
(2) Este interzis portul armelor neletale, destinate pentru autoapărare, în următoarele condiţii:
a) în locuri aglomerate, stadioane, săli de spectacol şi adunări publice, precum şi în alte locuri în care folosirea acestor arme este interzisă prin lege;
Jurisprudenţă, Reviste (1)

b) dacă deţinătorul se află sub influenţa băuturilor alcoolice, produselor sau substanţelor stupefiante, a medicamentelor cu efecte similare acestora ori în stare avansată de oboseală sau suferă de afecţiuni temporare, de natură să genereze o stare de pericol în condiţiile în care poartă arma asupra sa;

c) neînsoţite de documentul care atestă dreptul de port şi folosire.

Art. 129. -
Sunt considerate contravenţii următoarele fapte:
32. portul, folosirea şi transportul armelor neletale utilitare şi de agrement fără respectarea condiţiilor prevăzute la art. 65;