Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In cadrul unei asociatii de proprietari se poate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In cadrul unei asociatii de proprietari se poate incasa cu prioritate ...

In cadrul unei asociatii de proprietari se poate incasa cu prioritate fondurile de reparatii , rulment etc si apoi cheltuielile comune de intretinere?
Prioritatea o au intotdeauna datoriile cele mai vechi. Asa se incaseaza banii de catre asociatie.
latka, utilizator
Am citit si eu legea 196/2018 si nu am gasit aceasta prevedere.
Pentru ca legea 196/2018 prevede penalitati, dupa 60 de zile de la afisarea listei de plata, inseamna ca ordinea stingerii datoriilor este incepind cu cea mai veche.conform codului civil:
Art. 1509
Imputaţia legală
(1) Dacă niciuna dintre părţi nu face imputaţia plăţii, vor fi aplicate, în ordine, următoarele reguli:
..........................................
d) dacă toate datoriile sunt deopotrivă scadente, precum şi, în egală măsură, garantate şi oneroase, se vor stinge datoriile mai vechi;

Articolul 78 din legea 196/2018
(1) Administratorul este obligat să notifice, în scris, proprietarul care are plăți restante la cheltuielile comune ale imobilului asupra datoriilor și să înștiințeze președintele și comitetul executiv al asociației de proprietari despre restanțe.
(2) Asociația de proprietari, prin președinte, are dreptul de a acționa în instanță proprietarul care se face vinovat de neplata cotelor de contribuție la cheltuielile asociației mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei, informând membrii asociației prin afișare la avizier.
latka, utilizator
Exista dispozitie expresa in codul fiscal care prevede ordinea de stingere a datoriilor in ordinea vechimii
I mi puteti preciza care articol din codul fiscal, va rog?

Multumesc anticipat