Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... drepturi de autor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

drepturi de autor

In ce masura prealuarea de informatii de pe site-uri de internet incalca legea drepturilor de autor ?
Sa zicem ca vreau sa preiau anunturi publicate pe alt site cu mentionarea sursei, este legal sau incarca legea drepturilor de autor ?

Pentru stiri am descoperit ca este o prevedere a Clubului Roman de Presa care permite preluarea a 500 de caractere din stire cu mentionare sursei, dar ce se prevede pentru alte materiale ?

multumesc,

Bogdan
Este o incalcare a legii drepturilor de autor in masura in care legea protejeaza pe reatorul bazei de date.

Persoana care copie baza de date aduce atingere drepturilor de autor ale creatorului bazei.
Copierea continutului bazei de date este o incalcare a dreptului de autor fata de protectia oferita de legiuitor creatorilor de baze de date.