Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venitul obținut din salariul.
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Impozit pe venitul obținut din salariul.

Buna ziua,
Am o nelămurire legata de impozitul pe venitul obținut din salarii, pentru persoanele care lucrează în afara țării.
Mai exact, vorbim de o persoană care locuiește în Republica Democrată Congo ( a devenit rezident al orașului Kinshasa) și este angajat al unei firme de acolo.
Întrebarea este, mai trebuie să plătească impozit și în România?
Cei de la ANAF au spus că nu, că nu este nu știu ce convenție între cele două țări, dar doamna nu a părut suficient de sigură pe răspuns.
Va mulțumesc!
Nu are obligatii in Romania referitor la salarii.
Va mulțumesc!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Nu are obligatii in Romania referitor la salarii.