avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venitul obținut din salariul.
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Impozit pe venitul obținut din salariul.

Buna ziua,
Am o nelămurire legata de impozitul pe venitul obținut din salarii, pentru persoanele care lucrează în afara țării.
Mai exact, vorbim de o persoană care locuiește în Republica Democrată Congo ( a devenit rezident al orașului Kinshasa) și este angajat al unei firme de acolo.
Întrebarea este, mai trebuie să plătească impozit și în România?
Cei de la ANAF au spus că nu, că nu este nu știu ce convenție între cele două țări, dar doamna nu a părut suficient de sigură pe răspuns.
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: AlMaria , utilizator 20:03, 24 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are obligatii in Romania referitor la salarii.
Va mulțumesc!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Nu are obligatii in Romania referitor la salarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pe venitul persoanelor nerezidente. mirela_m05 mirela_m05 Buna seara, Am o nelamurire legata de impozitul pe venitul persoanelor nerezidente. Daca o persoana juridica nerezidenta (din afara comunitatii europene) a ... (vezi toată discuția)
Contract de colaborare- activitate dependenta cu un nerezident Olteanu Cornelia Olteanu Cornelia Daca o firma din Romania doreste sa incheie un contract de colaborare cu un nerezident ,persoana fizica (nu face parte din UE) pentru prestari servicii.Ce ... (vezi toată discuția)
Angajata in italia, platesc impozite in romania? Roxana Popa Roxana Popa Buna ziua,exista vreo taxa sau impozit pe care un angajat in Italia(este angajat intern,la o familie,ingrijitoare varstnici)trebuie sa o plateasca in ... (vezi toată discuția)