avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consideratii privind plata facuta de angajator din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consideratii privind plata facuta de angajator din contul personal

Am urmatoarea speta pentru care doresc sa va cer opinia:
persoana X este asociat la firma Y, la firma Y un membru de familie grad I este administrator
firma Y detine firma Z, la firma Z persoana X este administrator
persoana T este angajata cu CIM si la firma Y si la firma Z

persoana T are cont bancar deschis la banca B pentru incasare salar de la cele 2 firme
ambele firme, Y si Z au conturi bancare ale societatii deschise tot la banca B
persoana X, care este asociat la firma Y si implicit la Z, are cont personal bancar deschis tot la banca B

persoana X vireaza din contul personal de 2 ori, 2 sume de bani consistente, catre persoana T, unul dintre viramente fiind chiar in contul bancar in care T isi incaseaza salariul

cum este considerata aceasta tranzactie dpdv fiscal, legislatie, samd?
care ar fi legile, normele, directivele care reglementeaza aceasta tranzactie/ordin de plata?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:25, 30 Martie 2023
Despre ce plata este vorba?
Este vorba despre 2 ordine de plata care contin sume de bani transferate de persoana X (angajator) din contul personal, catre persoana T (angajat) in contul in care incasa salariul de la firmele detinute de X.
La rubrica "detalii plata" sunt completate, pe unul mentiunea "transfer" iar pe celalalt mentiunea "transfer sume".
Depinde ce inseamna acel transfer .... pe cardul de salariu se poate incasa orica suma.
Asta este si intrebarea: ce poate reprezenta acel transfer? Care poate fi continutul economic al operatiunii in contextul dat?
Nu avem de unde sa stim noi , ce poate insemna .. numai cel care a facut plata stie.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, o intrebare legata de contabilitate/fiscalitate marauder marauder Buna ziua, o intrebare legata de contabilitate/fiscalitate...sau poate juridica?! Problema se refera la tranzactiile cu monede virtuale. Persoana A cumpara ... (vezi toată discuția)
Plata in trei bogdan22003 bogdan22003 Bunadimineata, am si eu o intrebare, sunt administratorul unei firme, Z, am de incasat niste bani de la o firma Y, care are de incasat la randul ei de la firma ... (vezi toată discuția)
Impotriva carei societati pot cere deschiderea procedurii de insolventa? glo glo am o problema societatea comerciala X emite un ordin de plata societatii comerciale Y. societatea comerciala Y emite acest ordin de plata si il gireaza ... (vezi toată discuția)