avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bună ziua, în luna februarie m-am înscris la un ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bună ziua, în luna februarie m-am înscris la un curs online ...

Bună ziua,
în luna februarie m-am înscris la un curs online cu durata de 4 luni . Prețul acestuia era de 4800, ce se puteau achita integral sau în 4 rate a 1200 lei. Am ales plata în rate. Am parcurs primul modul de 2 luni însă din motive ce nu țin în totalitate de mine mă văd nevoită să întrerup cursul la jumatate având posibilitatea conform contractului sa cer o reprogramare într-o grupă viitoare dacă voi putea sau dori să îl continui. Am anunțat firma organizatoare din timp că voi întrerupe cursul însă aceștia îmi solicită să achit și cele două luni rămase din curs la care eu nu voi participa. Lucru ce mi se pare abuziv, chiar dacă ei și-au acordat acest drept prin contract. Contract pe care din păcate l-am semnat în grabă, dat fiind că m-am înscris cu câteva ore înainte de începerea cursului. Ce aș putea să fac în această situație? Vă las mai jos clauza de Răspundere contractuală din contractul semnat cu ei: ”VI.RĂSPUNDEREA CONTRACTUALĂ:
Pentru nerespectarea clauzelor prezentului contract, pentru neexecutarea sau executarea necorespunzătoare a contractului, partea vinovată răspunde potrivit legii.
Furnizorul nu poate fi facut raspunzator pentru absenta Clientului la sedintele de curs si aceasta nu naste nicio obligatie din partea furnizorului. Recuperarea uneia sau unor sedinte la care Clientul a absentat se poate face cu alta grupa in limita locurilor disponibile, dar nu este o obligatie pentru Furnizor de a asigura posibilitatea recuperarii respectivei sedinte de curs.
Cursantul poate recupera ședințe pierdute cu alte grupe în limita locurilor disponibile și cu un anunt în prealabil la adresa cursuri@xxxxx.ro. Dacă nu exista alte grupe de curs în același timp, cursantul va recupera din suportul de curs sau va fi programat la o grupa urmatoare.
In cazul in care cursantul nu poate susține cursul în perioada aleasa la inscriere si anunta acest fapt prin email la adresa cursuri@xxxxxxxx.ro, va fi reprogramat la următoarea grupa sau la o grupă ulterioara aleasă de el. Reprogramarea se poate face de maximum 2 ori. În cazul în care cursantul nu onorează cele 2 reprogramări, își pierde dreptul de a susține cursul fără returnarea sumei platite.
In cazul in care cursantul nu poate continua sau doreste retragerea din grupa de curs si restituirea sumei platite, trebuie sa anunte retragerea sa prin mail xxxx cu minim 5 zile inainte de inceperea cursului. Suma platita se restituie in maxim 15 zile de la primirea cererii pe email.
In cazul in care cursantul nu si-a manifestat in scris intentia de retragere de la curs in termenul mentionat in articolul precedent, acesta este obligat sa achite prestatorului cu titlu de daune-interese o suma egala cu valoarea intregului curs.
Furnizorul acordă posibilitatea cursantului ca, în cazul în care nu și-a manifestat intenția de retragere în termenul stabilit anterior și nu a participat la ședințele de curs să solicite reprogramarea la urmatoarea grupă de curs până cel târziu la data finalizării cursului la care s-a înscris și a absentat.
Dacă o astfel de solicitare nu a fost formulată, plățile efectuate cu titlu de preț al prezentului contract vor fi reținute cu titlu de daune-interese. In acest sens, Cursantul va primi o factură storno la factura pentru curs și o factură de daune-interese pentru suma achitata cu titlu
de pret al contractului. Daca pretul contractului nu a fost achitat integral, Furnizorul are dreptul sa solicite diferenta de pret neachitata cu titlu de daune-interese.
În cazul în care cursantul dorește reprogramarea, dar nu la următoarea grupa, ci la o grupa ulterioară, va trebui să achite integral cursul, urmând a fi reprogramat la o grupa ulterioară din perioada pe care și-o dorește.
Nefinalizarea cursului din motive imputabile furnizorului conferă cursantului dreptul de a solicita și de a obține restituirea contravalorii taxei achitate.
Furnizorul nu poate pune la dispozitia Clientului aplicatiile software studiate in curs,”
Vă mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Cursuri de formare profesionala in particular - "fisa de inscriere" sau "contract"? Cristi_CN Cristi_CN Buna ziua! M-am inscris de aprox. 2 saptamani la un curs de operator calculator efectuat de catre o societate cu raspundere limitata (SRL). Pentru anumite ... (vezi toată discuția)
Comanda cu rol de contract fraudulos acsaba1977 acsaba1977 Buna ziua, Este vorba de o comanda de prestari servicii (scolarizare) cu caracter de contract, cu obligativitate la plata si penalitati. Iata cum este ... (vezi toată discuția)
Curs platit-nu s-a desfasurat minanika minanika Buna ziua, In decembrie anul trecut am achitat la \"pret promotional\", doua cursuri de formare, unul deja incepuse si m-am inrolat din mers, la al-doilea ... (vezi toată discuția)