Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Curs platit-nu s-a desfasurat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Curs platit-nu s-a desfasurat

Buna ziua,

In decembrie anul trecut am achitat la "pret promotional", doua cursuri de formare, unul deja incepuse si m-am inrolat din mers, la al-doilea trebuia sa fiu anuntata cand incepe. Intial a fost anuntata ca in martie-aprilie, nu s-a mai intamplat nimic. Am solicitat adeverinta de formare pentru primul curs nu mi-au eliberat, am solicita sa ma retrag si sa mi se dea banii inapoi: mi s-a spus ca am semnat un contract ( si termenul de retragere este de 15 zile, in conditiile in care cursul 2 nu a inceput) si ca nu primesc niciun ban. I-am rugat sa imi spuna macar cand incepe cursul...mi-au promis ca in iulie. Nu s-a intamplat nimic. Cum as putea sa imi recuperez banii?
In contract sunt prevazute urmatoarele obligatii:
2.2. Prestatorul îşi rezervă dreptul de a amâna organizarea cursului din motive obiective.
2.3. In situatia mentionată la pct. 2.2., beneficiarul are opţiunea transferului la un alt curs din programa [editat], prin transmiterea unui mail de confirmare a opțiunii alese la adresa de e-mail [editat]

6. Drepturile si obligatiile prestatorului
6.1. Să presteze serviciile contractate cu profesionalismul şi promptitudinea cuvenite angajamentului contractual asumat.
6.2. Să asigure evaluarea corespunzătoare a cursantilor şi să elibereze certificate de participare si/sau absolvire (în cazul în care cursul se finalizează cu proiect de absolvire).
6.3. Prestatorul detine drepturile de autor asupra suportului de curs, orice utilizare a acestuia, prin orice mijloc fiind permisă doar în urma unui accept prealabil scris din partea prestatorului.
Manuela Rășină, administrator
Bună ziua,

Și drepturile cursantului care sunt?

Am solicitat adeverinta de formare pentru primul curs nu mi-au eliberat

Adeverință de formare... Ce mai e și aia? :) Faceți reclamație la ANPC.
Aveți mailuri prin care să dovediți ce spuneți? E important.

Cum as putea sa imi recuperez banii?

Mergeți cu contractul la un avocat. E posibil să găsească motive pentru o notificare care să îi facă să-i restituie.
Manuela Rășină, administrator
Am citit recenziile pe care le au pe Google. Sunt câțiva foști cursanți care și-au recuperat banii după ce au apelat la ANPC.