Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua!Am o pensie de invaliditate de gr 3.Vreau ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua!Am o pensie de invaliditate de gr 3.Vreau să mă ...

Bună ziua!Am o pensie de invaliditate de gr 3.Vreau să mă angajez înainte de sfârșitul lunii pentru care s a emis pensia.Care sunt consecințele?
Buna ziua!
La gradul III aveti dreptul sa lucrati 4 ore pe zi.Veti fi si salariat si pensionar.

Bătutu
]Bună ziua!Am o pensie de invaliditate de gr 3.Vreau să mă angajez cu program de 8 ore înainte de sfârșitul lunii pentru care s a emis pensia.Care sunt consecințele?

Mulțumesc!
Nu există alte consecinte?( să dau bani înapoi, să primesc vreo amendă,etc...)
Nu veți fi amendat, dar se pot întâmpla următoarele:

- veți înapoia pensia deja primită.
- vi se va anula pensia de boală definitiv, pentru că nu puteți lucra 8 ore fiind pensionar de invaliditate.
Dapix, utilizator