avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua!Am o pensie de invaliditate de gr 3.Vreau ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua!Am o pensie de invaliditate de gr 3.Vreau să mă ...

Bună ziua!Am o pensie de invaliditate de gr 3.Vreau să mă angajez înainte de sfârșitul lunii pentru care s a emis pensia.Care sunt consecințele?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 19:14, 4 Aprilie 2023
Buna ziua!
La gradul III aveti dreptul sa lucrati 4 ore pe zi.Veti fi si salariat si pensionar.


Bătutu
]Bună ziua!Am o pensie de invaliditate de gr 3.Vreau să mă angajez cu program de 8 ore înainte de sfârșitul lunii pentru care s a emis pensia.Care sunt consecințele?

Mulțumesc!
Nu există alte consecinte?( să dau bani înapoi, să primesc vreo amendă,etc...)
Nu veți fi amendat, dar se pot întâmpla următoarele:

- veți înapoia pensia deja primită.
- vi se va anula pensia de boală definitiv, pentru că nu puteți lucra 8 ore fiind pensionar de invaliditate.
Ultima modificare: Marți, 4 Aprilie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre acordarea de pensii marian_26 marian_26 daca am un ajutor de la primarie de 272 de lei (gradul 2) si am facut ulterior si un dosar de pensie de invaliditate (gradul 2) in valoare de 400 de lei ce ... (vezi toată discuția)
Pensionare cazacudaniela cazacudaniela am 33 ani si sufar de o boala de piele cronica pemfigus vulgar si am inteles ca ma pot pensiona pe caz de boala. daca este adevarat vreau sa stiu de ce suma as ... (vezi toată discuția)
Situatie de imputare a pensiei kenshy kenshy Buna ziua! As avea si eu nevoie de o lamurire in problema riscului de imputare a pensiei. Se ia o pereche pensionari pe caz de boala gradul II care, din ... (vezi toată discuția)