Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul CAS la PFA infiintat în 2022
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul CAS la PFA infiintat în 2022

Buna ziua,

Avem cazul unui PFA care obține venituri din activități independente și se inființează în 15.05.2022, care este modul de calcul al CAS în următoarele 3 cazuri:
Cazul 1: venit net realizat 35.000 lei (situat peste plafonul de 30.600 lei și peste plafonul ajustat de 20.400 lei). Care este valoarea CAS pe care o datorez?
Cazul 2: venit net realizat 25.000 lei (situat sub plafonul de 30.600 lei, dar peste plafonul ajustat de 20.400 lei) Care este valoarea CAS pe care o datorez?
Cazul 3: venit net realizat 15.000 lei (situat atât sub plafonul de 30.600 lei cât și sub plafonul ajustat de 20.400 lei) Care este valoarea CAS pe care o datorez?

Multumesc.

george-neagu, moderator
1. CAS 20.400 x 25% = 5100
2. CAS idem ca la 1
3. nu se datoreaza CAS
Multumesc mult!