Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legala montarea unei camere video de supraveghere ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legala montarea unei camere video de supraveghere in holul ...

Este legala montarea unei camere video de supraveghere in holul de la intrarea in apartament? Intentionez sa instalez o camera in holul apartamentului pe care-l inchiriez pe AirBNB si Booking. Sunt persoana fizica, detin certificare de la Ministerul Turismului.
Fiind apartament închiriat nu puteți face asa ceva.
La ce va trebuie?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Inchiriez in regim hotelier. De multe ori, clientii fac rezervare pt un numar de persoane, iar dupa ce le predau cheia si plec, mai vin si alte persoane . Deci strict pentru a vedea cine intra in casa as dori montarea camerei. Intentionez sa o montez in hol (foarte mic), fara sa captureze alte parti din apartament, deci fara a le afecta intimitatea.
Înseamnă supraveghere ceea ce vreți sa faceți.
Exista și o problemă cu GDPR.

Pot avea oaspeți care sa nu doarma acolo și trebuie sa monitorizați mult timp situatia.

Mergeti la Ministerul de Interne sa întrebați dacă ar fi legal și va îndruma ei.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu se ocupa ministerul de interne de asa ceva, autoritatea ce raspunde de respectarea normelor GDPR este :
[ link extern ] /
Oricum, daca ati avea voie sa montati asa ceva sigur va trebui sa informati orice persoana care se cazeaza la dvs, despre prezenta camerei, inainte de inchiriere.
As recomanda instalarea camerei in exteriorul locuintei, sa va supravegheze intrarea. Asa veti avea voie, in anumite conditii, de inregistrare date.
Intrebati la ANSPDCP.
latka, utilizator