avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legala montarea unei camere video de supraveghere ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legala montarea unei camere video de supraveghere in holul ...

Este legala montarea unei camere video de supraveghere in holul de la intrarea in apartament? Intentionez sa instalez o camera in holul apartamentului pe care-l inchiriez pe AirBNB si Booking. Sunt persoana fizica, detin certificare de la Ministerul Turismului.
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 08:38, 19 Aprilie 2023
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind apartament închiriat nu puteți face asa ceva.
La ce va trebuie?
Ultima modificare: Miercuri, 5 Aprilie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Inchiriez in regim hotelier. De multe ori, clientii fac rezervare pt un numar de persoane, iar dupa ce le predau cheia si plec, mai vin si alte persoane . Deci strict pentru a vedea cine intra in casa as dori montarea camerei. Intentionez sa o montez in hol (foarte mic), fara sa captureze alte parti din apartament, deci fara a le afecta intimitatea.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Înseamnă supraveghere ceea ce vreți sa faceți.
Exista și o problemă cu GDPR.

Pot avea oaspeți care sa nu doarma acolo și trebuie sa monitorizați mult timp situatia.

Mergeti la Ministerul de Interne sa întrebați dacă ar fi legal și va îndruma ei.

București 2023
Ultima modificare: Joi, 6 Aprilie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se ocupa ministerul de interne de asa ceva, autoritatea ce raspunde de respectarea normelor GDPR este :
[ link extern ] /
Oricum, daca ati avea voie sa montati asa ceva sigur va trebui sa informati orice persoana care se cazeaza la dvs, despre prezenta camerei, inainte de inchiriere.
As recomanda instalarea camerei in exteriorul locuintei, sa va supravegheze intrarea. Asa veti avea voie, in anumite conditii, de inregistrare date.
Intrebati la ANSPDCP.
Ultima modificare: Joi, 6 Aprilie 2023
latka, utilizator

Alte discuții în legătură

Am instalat o cameră de supraveghere în interiorul locuinței mamei mele și acum are probleme, din acest motiv, cu o vecină. e nevoie de acceptul ei pentru a folosi camera înăuntru? zemike zemike Mama mea sta intr-un imobil care este impartita in 2 locuinte separate. parter si etaj. Mama sta la etaj. Din motive de securitate am instalat o camera in ... (vezi toată discuția)
Camere supraveghere in scara blocului-legal sau nu? Utilizator1991 Utilizator1991 Buna ziua, In blocul unde locuiesc vecinii vor sa puna camere de supraveghere-exterior si interior(cea din interior la parter). Personal nu sunt de acord cu ... (vezi toată discuția)
Videointerfon la bloc hex_xeh hex_xeh Buna ziua! Doresc sa instalez un interfon video de tip Google Nest Doorbell. Locuiesc la bloc si asta ar presupune ca va fi instalat in fata usii. Mentionez ... (vezi toată discuția)