Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fără plată în învățământul primar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fără plată în învățământul primar

Bună seara.
Sunt titulară în învățământul primar. În ultimii 10 ani am avut 3 ani de concediu fără plată fără studii(ultimii 3 ani din cei 10 ani). Acum îmi pot lua 1 an de concediu fără plată, fără a-mi pierde titulatura?
Legea 1/2011
art.255
(8) Personalul didactic titular cu contract pe perioadă nedeterminată poate beneficia de concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea unității de învățământ sau, după caz, a inspectoratului școlar, cu rezervarea postului pe perioada respectivă.
.....

Mulțumesc mult pentru răspuns!
Mulțumesc pentru răspuns.
La școală mi-au spus că am dreptul la 1 an de concediu fără plată doar dacă ultimii 10 ani sunt lucrați. E adevărat?
In lege nu scrie daca trebuie sa fie lucrati sau nu ...
Mulțumesc foarte mult!